Venezuelu sužuje veľká kríza. Je páchaný prevrat, tvrdí Maduro
Venezuelský opozičný politik Juan Guaidó, ktorý sa na stredajšom protivládnom zhromaždení vyhlásil za úradujúceho prezidenta spustil lavínu ohlasov zo všetkých kútov sveta. Niektorí lídri sa za toto rozhodnutie postavili, iní podporili legitímneho prezidenta Nicolása Madura. Sám Venezuelský prezident ako aj minister obrany označili krok opozičného politika za štátny prevrat.
Už 26 obetí na životoch si od pondelka vyžiadala najnovšia vlna nepokojov vo Venezuele. Spojené štáty chcú v súvislosti s krízou v tejto juhoamerickej krajine zvolať zasadnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov.
Podľa štvrtkového vyhlásenia Venezuelského pozorovateľského centra pre výskum spoločenských konfliktov si najnovšie protesty vo Venezuele vyžiadali už najmenej 26 obetí na životoch. Súčasná vlna nepokojov sa v krajine spustila po tom, ako sa v pondelok vzbúrila proti vláde socialistického prezidenta Nicolása Madura skupina vojakov na veliteľskom stanovišti severne od Caracasu. USA v reakcii na udalosti posledných dní vo štvrtok oficiálnou cestou požiadali o zasadnutie BR OSN s cieľom "prediskutovať prebehajúcu krízu vo Venezuele". Washington vyzval na neverejné rokovanie členov BR OSN už túto sobotu.
V posledných dňoch sa po celej Venezuele konali demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie Madura z funkcie. V stredu sa líder opozície Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny. Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali - s výnimkou Mexika - všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny. Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Rusko, Mexiko, Bolívia, Turecko a Kuba, ako aj Irán.