Vráti sa povinná vojenčina? Ministerstvo obrany pripúšťa diskusiu
Z hľadiska konkurencieschopnosti vojenského povolania na trhu práce nie je záujem o ozbrojené sily taký veľký. Ministerstvo obrany pripúšťa celospoločenskú diskusiu o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby. Koncept povinnej vojenskej služby v minulosti zlyhal, reaguje SaS.

Vyššie platy pre vojakov
"V súčasnosti máme dostatočné množstvo personálu na zabezpečenie plnenia úloh, či už v aktívnej službe, alebo zálohách. Ale do budúcnosti, samozrejme, by aj táto alternatíva mohla pripadať do úvahy, pretože záujem o vstup do ozbrojených síl stagnuje," povedal minister obrany Peter Gajdoš.
Zatraktívniť povolanie profesionálneho vojaka chce rezort zatiaľ napríklad zvýšením platov. Nízky záujem o prácu v armáde sa snaží ministerstvo podľa Gajdoša vyriešiť novou koncepciou štátnej služby profesionálnych vojakov, vďaka ktorej by platy profesionálnych vojakov mali v budúcom roku vzrásť až o 40 percent. Chce im dať to, čo im patrí za odvedenú prácu a úsilie. Ministerstvo pritom podľa jeho slov prihliada aj na nebezpečenstvo, ktorému čelia pri plnení operácií a úloh v prospech zaistenia bezpečnosti vo svete a v prospech obrany SR.
Minister pripustil zavedenie povinnej vojenskej služby, ak by v budúcnosti vznikla potreba doplniť OS SR a bolo by to nevyhnutné z hľadiska obrany krajiny. Vyžadovalo by si to však podľa neho celospoločenskú diskusiu a nemalé investície do zabezpečenia infraštruktúry.
SaS ministrovi: Neidealizujte si vojenčinu
Minister obrany by mal odísť do penzie, pretože pripustil opätovné zavedenie povinnej vojenskej služby ako riešenie nezáujmu mladých ľudí o vstup do ozbrojených síl, myslí si opozičná SaS.
„Minister v skutočnosti hovorí, že ak bude málo mladých ľudí, ktorí sú ochotní byť profesionálnymi vojakmi, potom budú povinne vojakmi všetci mladí muži a zadarmo. Lenže tento koncept už v minulosti zlyhal a komunistická armáda bola všetkým možným len nie tým, čím mala byť – bojaschopnou silou, ktorej členovia sú ochotní za vlasť a slobodu položiť život,“ pripomína Ľubomír Galko. Gajdoš by si mal ako vojak z povolania prestať idealizovať časy, keď za starého režimu študoval na vojenskom gymnáziu a na vysokej vojenskej škole
„Slovenská republika ako člen NATO nepotrebuje veľkú, demoralizovanú, nebojaschopnú armádu, zloženú z brancov, ktorí sú na vojenčine z donútenia. Primerané platy, dobré sociálne zabezpečenie a moderná technika sú len časťou problému, ktorému čelia OS SR,“ dodal Galko.