Symbol jednoty a stability. Od zavedenia eura prešlo dvadsať rokov
Dvadsať rokov po zavedení eura lídri Európskej únie ocenili význam spoločnej meny. "Euro sa stalo symbolom jednoty, suverenity a stability," povedal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker v Bruseli. Podpis Maastrichtskej zmluvy, ktorej cieľom bolo vytvorenie hospodárskej a menovej únie, bol podľa Junckera "najdôležitejším podpisom v jeho živote".
Mena jednej generácie
"Rovnako ako oslobodenie strednej a východnej Európy a znovuzjednotenie Nemecka bolo aj vytvorenie eura pred 20 rokmi jedným z rozhodujúcich momentov európskych dejín," zdôraznil predseda Európskej rady Donald Tusk. Spoločná mena je dnes podľa neho "dôkazom politickej a ekonomickej sily" EÚ na medzinárodnej úrovni. "Po 20 rokoch už vyrástla generácia, ktorá už nepozná inú národnú menu," upozornil šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi.
Tusk a Juncker však poukázali aj na ďalšie úlohy. "Ďalej intenzívne pracujeme na dokončení našej hospodárskej a menovej únie rovnako ako na ďalšom posilnení medzinárodnej úlohy eura," uviedol Juncker. "Vzhľadom na pokračujúce zmeny budeme ďalej rozvíjať a posilňovať našu hospodársku a menovú úniu," povedal Tusk.
Na začiatku ich bolo jedenásť
Euro začalo fungovať ako spoločná zúčtovacia mena 1. januára 1999 pre 11 krajín - Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko. V roku 2002 nasledovala aj hotovosť.
Od svojho zavedenia je euro druhou najdôležitejšou svetovou menou. V 19 krajinách eurozóny ho používa približne 340 miliónov občanov. EK chce, aby spoločná mena vzhľadom na narastajúce krízy a neistoty v budúcnosti hrala väčšiu úlohu na globálnej úrovni. Predovšetkým dovoz energií by sa mal vo väčšej miere zúčtovávať v eurách.
Na Slovensku nahradilo korunu
Slovenskú korunu nahradilo euro pred desiatimi rokmi. Za dekádu prešlo relatívne turbulentným obdobím. "Pohľad na kurz kráľovského menového páru ale príliš ružovo pre euro nevyznieva. Voči doláru za poslednú dekádu oslabilo približne o pätinu. Na začiatku roka 2009 sa totiž jeho kurz voči americkému náprotivku pohyboval v rozmedzí 1,30 až 1,40 EUR/USD a aktuálne sa pohybuje len v rozpätí 1,13 až 1,14 EUR/USD. Najsilnejšie bolo euro práve v rokoch 2009 až 2011. Koncom roka 2009 dokonca atakovalo aj hranicu 1,50 EUR/USD, rovnako to bolo aj v polovici roka 2011," uvádza Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky.
Podľa nej sa však odvtedy euro na tieto úrovne už nepozrelo. Naopak, najslabšia bola európska mena v rokoch 2015 a 2016, keď sa jej kurz voči doláru takmer vyrovnal. Od začiatku roka 2017 euro opäť naberalo na sile a začiatkom tohto roka dosahovalo aj úroveň 1,25 EUR/USD. Tieto hodnoty si ale euromena neudržala a po zvyšok tohto roka voči doláru postupne strácala.
Výrazný vplyv na vývoj eura/dolára majú v súčasnosti rozdielne postoje centrálnych bánk, ktorých cieľom je udržanie cenovej stability. Zatiaľ čo Európska centrálna banka stále ešte presadzuje voľnejšiu menovú politiku, tak americký Fed už svoju politiku počas tohto roka sprísňuje. Hlavná úroková sadzba v eurozóne sa naďalej nachádza na nulovej úrovni. Americká centrálna banka však už postupne zvyšuje úrokové sadzby. Tento rok Fed zvýšil sadzby celkovo trikrát, čím sa dostali do pásma 2 - 2,25 %, a čaká sa opätovné zvýšenie sadzby. To, ako konštatuje analytička, podporuje zhodnocovanie dolára voči euru.