Hygienici varujú pred osýpkami. Došlo k významnému vzostupu
Za ostatný týždeň došlo v okrese Trebišov k významnému vzostupu chorobnosti na osýpky. Celkovo bolo zistených 17 nových ochorení, z toho osem prípadov sa vyskytlo u detí vo veku do 15 mesiacov. Celkovo bolo v epidémii 23. decembra hlásených 89 potvrdených a pravdepodobných ochorení na osýpky. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.
Aktívne ohniská nákazy
"Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Trebišove nariadil v tejto súvislosti viaceré opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu osýpok," uviedla Račková s tým, že okrem iného boli nariadené lekársky dohľad a mimoriadne očkovanie proti osýpkam u detí do 15 mesiacov veku s pobytom v meste Trebišov, ako aj u detí do 11 rokov s pobytom v obci Veľká Tŕňa.
Podľa jej slov sa ochorenie vyskytuje v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania, ako aj v štandardnej hygienickej úrovni. Aktívne ohniská nákazy sú v meste Trebišov a v obciach Sečovce, Parchovany, Hrčeľ, Veľká Tŕňa, Egreš, Kravany, Zemplínska Teplica a Bačkov.
Ako ďalej uviedla, hygienici neustále, aj počas vianočných sviatkov, monitorujú výskyt ochorení na osýpky a vykonávajú epidemiologický dohľad. "V súvislosti s nárastom chorobnosti v epidémii osýpok v okrese Trebišov odporúčame obmedziť návštevy s deťmi do veku 15 mesiacov, ako aj u tehotných žien, ktoré nie sú očkované alebo majú neúplné očkovanie proti osýpkam. Týmto vnímavým osobám v prípade zdravotných ťažkostí, ktoré si vyžadujú návštevu pohotovosti, odporúčame najprv využiť telefonickú konzultáciu s lekárom pohotovosti,"vysvetlila Račková.
Odporúčajú telefonickú konzultáciu
Pred návštevou pohotovostnej služby detí a dospelých bez očkovania proti osýpkam alebo s neúplným očkovaním hygienici odporúčajú zdravotné ťažkosti spojené najmä s horúčkou, zápalom spojiviek, vyrážkou vopred telefonicky konzultovať s lekárom pohotovosti.
Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva a neúplne očkovanými. Vstupnou bránou sú spojivky a respiračné sliznice. Ochorenie prebieha v dvoch štádiách. Prvé štádium trvá tri až štyri dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal spojiviek. Exantémové štádium sa začína druhým výstupom teploty, objavením sa vyrážky (exantému) za ušami a v zátylku, ktorá sa šíri na tvár, trup a končatiny. Najúčinnejším preventívnym opatrením je očkovanie.