Fórum Európa-Afrika hľadá možnosti investícií, prišiel i Pellegrini

18.12.2018 12:39

Vo Viedni sa stretli predstavitelia členských štátov Európskej únie, ktorí rokujú s predstaviteľmi afrických krajín. Cieľom fóra nazvaného Európa-Afrika je hľadať možnosti pre európske investície v afrických krajinách. Slovensko zastúpil premiér Peter Pellegrini.

Predstihnú ju iné krajiny

Ak EÚ nepomôže v nasledovnom období Afrike a nezdynamizuje svoje aktivity na tomto kontinente, predstihnú ju iné krajiny z úplne iných častí sveta - podobne, ako to už v minulosti urobila Čína. Myslí si to slovenský premiér Pellegrini, ktorý sa takto vyjadril na brífingu v rámci Fóra EÚ-Afrika, neformálneho samitu európskych a afrických lídrov. Toto podujatie sa koná od pondelka vo Viedni pri príležitosti končiaceho sa rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ.

"Väčšiu aktivitu vyvíja Čína, väčšiu aktivitu budú vyvíjať ďalšie veľké svetové štáty - a ja si myslím, že nesmieme zostať pozadu, pretože, a teraz prepáčte, ak Európska únia nepomôže Afrike, aby sa dobre rozvíjala a aby sa ľuďom v Afrike dobre žilo, tak o niekoľko rokov bude mať Únia práve z tohto titulu vážny problém," povedal Pellegrini po skončení predobedného stretnutia s európskymi a africkými lídrami.

Značný nárast HDP

Zdôraznil, že Afrika ako kontinent zaznamenáva značný nárast HDP – až cez tri percentá v tomto roku – a EÚ by sa práve preto mala snažiť byť významným obchodným partnerom tohto kontinentu a zachovať si na ňom svoje pozície.

Premiér ďalej uviedol, že neformálny samit vo Viedni nie je venovaný problematike migrácie, ale skôr budúcnosti a rozvoju afrického kontinentu. V tejto súvislosti skonštatoval, že pred Afrikou stoja veľké výzvy a tento kontinent má šancu urobiť obrovský skok vo svojom rozvoji. Na rozdiel od Európy totiž môže hneď implementovať najmodernejšie technológie, aké vo svete momentálne existujú, a určitú vývojovú etapu rovno preskočiť.

Bez vzdelania nemajú šancu na úspech

Podľa Pellegriniho je tiež veľmi dôležité, aby sa v Afrike vytváral dostatok pracovných miest. Predseda slovenskej vlády uviedol, že on sám vo svojom príhovore k ostatným lídrom EÚ i Afriky "akcentoval potrebu vzdelávania" na tomto kontinente. "Pretože ľudský kapitál v Afrike existuje relatívne značný, ale bez primeraného vzdelania a zručností, ktoré si budú vyžadovať budúce pracovné miesta, nemajú šancu na úspech," dodal v tejto súvislosti.

Samotné Slovensko je momentálne aktívne v mnohých afrických krajinách formou rozvojovej pomoci, ale už prichádza čas, "keď týmto krajinám budeme môcť ponúknuť aj našu expertízu a našich expertov, ak bude o nás záujem," domnieva sa Pellegrini.

Kurz: V oblasti investícií má EÚ rezervy

Európska únia musí výrazne zvýšiť svoje investície v Afrike a využiť ďalšie možnosti rozvojovej spolupráce. Vyhlásil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz na úvod Fóra EÚ-Afrika. Pokiaľ ide o investície, Európa "nesmie prenechať africký kontinent Číňanom," vyjadril sa Kurz na podujatí. Fórum by malo podľa neho predstavovať v tomto smere "do určitej miery zmenu paradigmy", aby sa okrem klasickej rozvojovej pomoci častejšie uplatňovali aj hospodárska spolupráca a investície.

Zatiaľ čo je EÚ v súčasnosti najväčším prispievateľom v rámci rozvojovej pomoci, v oblasti investícií má zatiaľ rezervy, upozornil Kurz. Práve v Afrike pritom vzniká potreba výrazného hospodárskeho rastu vzhľadom na rýchly rast populácie - do roku 2050 majú na tomto kontinente žiť vyše dve miliardy ľudí. Investície podľa Kurza prinesú rozvoj školstva a vytvoria nové pracovné miesta.

Kurz vo svojom vystúpení odmietol kritické hlasy, že na viedenskom fóre nie sú zastúpené na najvyššej úrovni aj najdôležitejšie európske štáty ako Nemecko či Francúzsko, a vyzdvihol "rozmer" takéhoto podujatia pre Rakúsko. Reagoval tiež na otázku, prečo sa v programe fóra neobjavuje téma migrácie. Africkí lídri si podľa neho želajú, aby pri dialógu s európskymi predstaviteľmi "nešlo len o migráciu" a druhá strana "sa ich nesnažila iba vychovávať""Téma migrácie je dôležitá, ale okrem migrácie sú aj iné témy, ktoré sú dôležité," pripomenul kancelár. "Život je širší a aj spolupráca medzi EÚ a Afrikou musí mať širší základ," dodal.

Juncker: Robíme to lepšie ako Čína

O "partnerskom zrovnoprávnení" európskeho a afrického kontinentu hovoril na úvod fóra aj prítomný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Na otázku, či EÚ neobracia svoju pozornosť na Afriku príliš neskoro v porovnaní s Čínou, odpovedal: "Áno, ale robíme to lepšie."

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší hostia, ako napríklad chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius, namíbijský minister informačných a komunikačných technológií Stanley Simataa či rumunský prezident Klaus Iohannis.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok