Nie sú migranti ako utečenci. Slovensko podporilo pakt OSN
Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou hlasov schválilo pakt o utečencoch. Tento právne nezáväzný dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko. Nejde však o toľko diskutovaný pakt OSN o migrantoch, ten je na rade v stredu.
Oba pakty sú nezáväzné
Globálny pakt OSN o utečencoch sa odlišuje od takisto právne nezáväzného globálneho paktu OSN o migrantoch, o ktorom bude Valné zhromaždenie v New Yorku hlasovať v stredu a ktorý vyvolal oveľa väčšiu pozornosť verejnosti. Schválený pakt o utečencoch zároveň posilňuje spoločnú, zdieľanú zodpovednosť za poskytovanie pomoci tým, ktorých konflikt alebo prenasledovanie donútili ujsť zo svojej krajiny. Nepožaduje žiadny systém kvót, teda to, koľko utečencov by mali jednotlivé krajiny prija.
Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi označil vo svojom tvíte tento pakt o utečencoch za "historický". "Je to najväčšia snaha o široké zdieľanie zodpovednosti za utečencov, akej som bol za 34 rokov práce s utečencami svedkom," dodal.
Globálny pakt o utečencoch bol prijatý v období, keď bol nútený ujsť zo svojich domovov rekordný počet 68,5 milióna ľudí. Z nich 25,4 milióna prekročilo hranicu a stalo sa utečencami, zvyšných 43,1 milióna sú vysídlení v rámci územia svojich domovských krajín. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov deväť z desiatich utečencov žije v rozvojových krajinách, kde sú základné služby ako zdravotníctvo a školstvo už aj tak preťažené.
Úžitok budú mať i hostiteľské krajiny
Nový pakt sa sústreďuje na poskytnutie ďalších investícií od vlád a súkromného sektora do infraštruktúry a služieb, takže úžitok z toho budú mať utečenci aj hostiteľské komunity či krajiny - napríklad z prístupu k vzdelaniu. Pakt sa tiež zameriava na riešenie environmentálnych dôsledkov pre hostiteľské krajiny, ktoré sa starajú o utečencov, ďalej podporuje využívanie alternatívnych zdrojov energie a načrtáva ďalšie možnosti presídľovania prostredníctvom opätovného zlučovania rodín, študentských štipendií alebo humanitárnych víz, aby mohli utečenci bezpečne cestovať.
Tento pakt vychádza z Dohovoru o právnom postavení utečencov z roku 1951 a tiež z ďalších dohovorov o ľudských právach a z humanitárneho práva. Dláždi cestu k usporadúvaniu Globálneho fóra o utečencoch každé štyri roky. Grandi označil pakt o utečencoch za "silné vyjadrenie toho, ako v dnešnom roztrieštenom svete spolupracujeme". Zdôraznil, že "žiadna krajina by nemala byť ponechaná sama na seba v zvládaní obrovského prílevu utečencov".
Iný dokument - globálny pakt OSN o migrácii, ktorý Valné zhromaždenie podľa očakávania schváli v stredu - má zaručiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu. Na konferencii v marockom Marrákeši ho 10. decembra odhlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili napríklad aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália.
Babiš bol najskôr proti
Slovenská republika podporila v pondelok na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku pakt o utečencoch. Potvrdil to hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Boris Gandel. "Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument - rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ," uviedol Gandel.
Česko hlasovalo za pakt, hoci premiér Andrej Babiš pôvodne dokument nechcel podporiť, ale v poslednej chvíli ho presvedčila koaličná sociálnodemokratická strana, informoval v utorok spravodajský server Novinky.cz. Česko bude v stredu hlasovať proti globálnemu paktu OSN o migrácii, oznámil po pondelkovom rokovaní českej vlády minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.
Premiér Babiš ešte pred zasadnutím vlády v pondelkovom interview pre denník Právo vyhlásil, že nechce, aby sa Česká republika pripojila nielen k paktu o migrácii, ale ani k paktu o utečencoch. Ako dôvod Babiš uviedol, že rozhodnutia o migrácii a o prijímaní utečencov musia byť výsostným právom "našej krajiny, nie je možné, aby o tom rozhodovali medzinárodné inštitúcie, k čomu nakoniec vládu vyzvala svojím májovým uznesením aj Poslanecká snemovňa". Premiér v interview dodal, že "všetky tieto pakty sú nezáväzné, tak neviem, prečo o nich debatujeme". Aj zahraničné médiá si všimli, že ČR nakoniec hlasovala o pakte OSN o utečencoch inak, ako chcel Babiš. Podľa informácií z diplomatických kruhov koaličná ČSSD v poslednej chvíli dokázala zmeniť názor premiéra, napísali Novinky.cz.