Maďarskej opozícii sa novela zákonníka nepáči, z rokovania odišli
Poslanci takmer všetkých maďarských opozičných strán pri diskusii o programe rokovania schôdze opustili rokovaciu sálu parlamentu. Podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV predložili Maďarská socialistická strana, Demokratická koalícia a Dialóg k programu schôdze 2925 pozmeňujúcich návrhov, o ktorých by hlasovanie trvalo desiatky hodín.
Problémom je zákonník práce
Opozícia týmto krokom chcela dosiahnuť, aby parlament nemohol hlasovať v utorok a stredu o viacerých zákonoch, napríklad o kritizovanej novele zákonníka práce, v ktorom chce vláda dosiahnuť rozšírenie rámca ročných nadčasov zamestnancov z terajších 250 na 400 hodín.
Mimoriadne zvolaný výbor zákonodarného zboru pre spravodlivosť však väčšinou hlasov členov zo strán vládneho bloku Fidesz-KDNP prijal jednorazové uznesenie, podľa ktorého sa nebude o opozičných pozmeňujúcich návrhoch hlasovať po jednom, ale naraz o celom balíku. Po tomto hlasovaní, ktorým vládna väčšina poslancov súbor opozičných návrhov odmietla, sa ozval v radoch strán opozície piskot a krik. Poslanci opozície okrem zástupcov extrémne pravicového hnutia Naša vlasť napokon opustili rokovaciu sálu.
"Výbor pre spravodlivosť rozhodol v rozpore s ústavou i rokovacím poriadkom parlamentu," komentoval situáciu na tlačovej konferencii predseda MSZP Bertalan Tóth, podľa ktorého nastal bezprecedentný prípad. Vládna strana Fidesz totiž podľa jeho slov vzala opozícii vyše storočné právo na obštrukciu. Tóth zdôraznil, že MSZP aj naďalej stojí na strane odborárov a protestuje proti pripravovanej zmene zákonníka práce, ktorý opozičné strany označujú za "otrokársky zákon".
Opozícia: Majú strach
Podpredsedníčka DK Ágnes Vadaiová pripomenula, že na schodisku budovy zákonodarného zboru bola zoradená jednotka parlamentnej stráže. Predseda parlamentu László Kövér chcel podľa nej zrejme použiť proti opozičným poslancom aj silu.
"Blok vládnych strán Fidesz-KDNP má strach. Nerokuje s ľuďmi, ale ani s inými stranami a nedodržiava už ani pravidlá, ktoré si sám kreoval. Jediným prostriedkom, ktorý mu zostáva, je násilie," povedala spolupredsedníčka strany Dialóg Tímea Szabóová. Opoziční politici avizovali, že v prípade stredajšieho schválenia novely zákonníka práce sa obrátia na ústavný súd a na Súdny dvor Európskej únie.