Mal odvahu bojovníka, zaznelo v príhovore. Pochovali prezidenta
Bývalého prezidenta Spojených štátov Georgea H. W. Busha pochovali v Texase po boku jeho zosnulej manželky Barbary, s ktorou prežili v manželstve 73 rokov, a ich dcérky Robin, ktorá v roku 1953 ako trojročná podľahla leukémii.
Posledná rozlúčka
Ako informovala agentúra AP, uloženiu rakvy do hrobu na pozemku v tesnej blízkosti Prezidentskej knižnice a múzea Georgea Busha v College Station predchádzala bohoslužba v episkopálnom Kostole sv. Martina v Houstone, ktorý Bushovci navštevujú už desiatky rokov. Smútočný príhovor predniesol James Baker, exminister zahraničných vecí vlády Georgea H. W. Busha a jeho blízky priateľ.
Bakerov prejav bol dojímavý, ale aj s prvkami humoru - podobne ako príhovory, ktoré zazneli na štátnom pohrebe v stredu vo washingtonskej Národnej katedrále, konštatovala agentúra AP. Baker vo svojej reči v prvom rade vzdal hold Bushovej "odvahe bojovníka", schopného však "byť aj opatrný", ak si to situácia vyžadovala. S veľkým pohnutím spomínal i na Bushovu "bezhraničnú láskavosť".
Pohreb sa uskutočnil po tom, ako bola truhla s Bushovým telom prevezená z Texasu a od pondelka vystavená v rotunde washingtonského Kapitolu, kde sa následne konali aj oficiálne rozlúčky a kde sa Bushovej pamiatke mohli pokloniť radoví občania. Štátny pohreb sa konal v stredu v Národnej katedrále za účasti rodinných príslušníkov a pozvaných hostí. Po tomto smútočnom akte truhlu zahalenú americkou vlajkou opäť letecky prepravili do Bushovho domovského štátu Texas, po ktorého území ju z Houstonu do College Station prevážal vlak s lokomotívou č. 4141 vo farbách prezidentského špeciálu Air Force One a s nápisom George Bush 41.
Obrad v kruhu rodiny
Rakva s telom bola v čiastočne presklenom vagóne vo farbách americkej vlajky. Pozdĺž trate stáli ľudia, ktorí Bushovi vzdávali hold na jeho poslednej ceste. Vlak prevážal aj príbuzných a priateľov zosnulého. Záverečný úsek cesty k miestu posledného odpočinku absolvoval smútočný sprievod autami. Počas prevozu nad kolónu áut preletelo 21 lietadiel vo formácii Missing Man, čo bolo vyjadrenie pocty zosnulému pilotovi, ktorým bol Bush starší počas druhej svetovej vojny.
Na Bushovu počesť bolo okrem toho vypálených aj 21 delových sálv nasledovaných zvukom poľnice ohlasujúcej večierku, čo je tiež tradičný rituál pohrebov amerických vojakov. Rakvu s telom uložili do zeme na pozemku Prezidentskej knižnice a múzea Georgea Busha. Tento obrad sa uskutočnil už len v kruhu rodiny. Americkú vlajku, ktorou bola rakva zahalená, prevzala dcéra zosnulého prezidenta Doro Bushová-Kochová, dodala agentúra AP. George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Zomrel v piatok 30. novembra vo veku 94 rokov.