Aktivisti, ktorí vyliezli na ťažobnú vežu, budú stíhaní vo väzbe
Aktivistky a aktivisti organizácie Greenpeace budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Rozhodol tak Okresný súd SR v Prievidzi. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.
Záťaž pre región
“Považujeme rozhodnutie súdu za bezprecedentné. Aktivisti nie sú zločinci, ktorí majú byť väzobne stíhaní! Pokojne a nenásilne sa postavili proti ťažobnej firme, ktorá desaťročia predstavuje záťaž pre región a Slovensko. Budeme pri nich naďalej stáť a nevzdáme sa,” hovorí Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko.
Keďže vznikli pochybnosti o nestrannosti konania orgánov činných v trestnom konaní, právni zástupcovia obvinených vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daný región. Zároveň sa proti rozhodnutiu súdu okamžite odvolali. Informovala o tom samotná organizácia Greenpeace.
Vyvesili 15-metrový transparent
Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili ešte v stredu neskoro večer. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.
Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Greenpeace požaduje čo najskoršie zastavenie ťažby uhlia a jeho používanie na výrobu elektrickej energie. Organizácia tvrdí, že ťažba a spaľovanie uhlia vážne poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí.
Neohrozili životy iných
"Sudca pre prípravné konanie vzal do takzvanej preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne," uviedol za Okresný súd v Prievidzi hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus. Podľa sudcu, ktorý vo veci rozhodol, totiž pre prípravné konanie existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky.
"V doterajšom konaní nebolo dostatočne zohľadnené, že konaním obvinených aktivistov došlo k nenásilnému výkonu ich ústavného práva na slobodu prejavu, ktorým neohrozili život a zdravie iných ľudí. Vedenie trestného konania a súvisiace štvordňové zadržiavanie obvinených, ktoré vyústilo do podania návrhu na väzby, možno chápať aj ako uprednostnenie ochrany majetku súkromnej ťažobnej spoločnosti pred právom na vyslovenie názoru,” zhodnotil Lukáš Opett z právnickej kancelárie, ktorá zastupuje aktivistov.
Opozícia: Väzobné stíhanie je neadekvátne
Predstavitelia politickej opozície považujú väzobné stíhanie aktivistov za neprípustné a neadekvátne. Uviedla to v stanovisku strana Sloboda a Solidarita, hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia a tiež mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko. „Dnešné rozhodnutie okresného súdu v Prievidzi je bezprecedentné. Poslať do väzby 12 ľudí, ktorí protestovali proti znečisťovaniu životného prostredia nemá obdobu. Štátne orgány roky nechali na slobode a priam popierali vinu Ladislava B., ktorý sa nakoniec sám priznal, že okradol štát o milióny eur. Dnes dávajú do väzenia aktivistov, ktorí nikoho neokradli," povedala Remišová s tým, že podľa jej názoru je zrejme aj v justícii dvojaký meter.
Strana Sloboda a Solidarita žiada vyšetrovateľa a najmä dozorového prokurátora, aby prehodnotili svoje rozhodnutie a zadržaných aktivistov z hnutia Greenpeace okamžite prepustili z väzby na slobodu. "Toto zatknutie považujeme za neprimerané, nezákonné a absurdné. Protest proti ťažbe hnedého uhlia na hornej Nitre spadá do ústavného práva na slobodu prejavu, preto bez ohľadu na jeho extravagantnosť treba k aktivistom pristupovať predovšetkým z tohto hľadiska. O to viac to platí v prípade, keď svojím konaním neohrozili život alebo zdravie iným," uviedli v stanovisku liberáli.
Podľa mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia nie je väzobné stíhanie aktivistov adekvátne. "Rešpektujem nezávislosť súdov, avšak ako advokátke sa mi nezdá, že ide o primerané kroky. Títo mladí ľudia nechceli nikoho ohroziť, len chceli vyjadriť svoj názor formou protestu. Do väzby patria zločinci, u ktorých je obava z pokračovania trestnej činnosti alebo úteku, preto som nemilo prekvapená uvalením väzby," uviedla podpredsedníčka strany a zároveň primátorka Prievidze Katarína Macháčková. Hnutie Progresívne Slovensko podporuje väznených aktivistov.
"Vyjadrujeme solidaritu a podporu aktivistom a aktivistkám Greenpeace. Obvinenie, ktorému čelia, teda ohrozenie objektu všeobecného hospodárskeho záujmu je absurdné. Ak je nenásilný protest ohrozením, tak na Slovensku je ohrozená sloboda slova,” povedal člen hnutia Martin Hojsík.