V4 chce riešiť príčinu migrácie. Rozhodla o využití peňazí pre Afriku
Vízia pre Východné partnerstvo, situácia na Ukrajine alebo projekty v oblasti migrácie boli hlavnými témami štvrtkového rokovania ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky. Na stretnutí v Bratislave v rámci slovenského predsedníctva v skupine tiež stredoeurópski šéfovia diplomacie rozhodli o použití svojho príspevku do trustového fondu pre Afriku.
Navrhli rozšíriť pôsobenie na Tunisko
Konkrétne budú prostriedky z fondu smerovať na budovanie kapacít líbyjskej pobrežnej stráže, nákup štyroch lodí a zabezpečenie ich údržby, ako aj do námorného koordinačného záchranného centra. Časť rozpočtu pôjde aj na budovanie kapacít na západnej a južnej hranici Líbye. "Tento náš príspevok slovenské predsedníctvo odkomunikuje Európskej komisii," oznámil minister Miroslav Lajčák a zdôraznil, že ide o konkrétnu aktivitu, ktorou V4 prispieva k riešeniu príčin migrácie.
V tejto súvislosti maďarský minister Péter Szijjártó navrhol rozšíriť pôsobenie V4 z Líbye aj na Tunisko. Vyjadril tiež podporu Poľsku v súvislosti s aktivovaním článku 7 zo strany Európskej komisie. Poľský šéf diplomacie Jacek Czaputowicz v súvislosti s projektmi v Líbyi ocenil aj spoluprácu s Nemeckom.
Ďalšou témou rokovaní boli vzťahy s inými krajinami. "Vo formáte V4 + Východné partnerstvo pripravíme deklaráciu, kde navrhneme víziu pre tento program do budúcnosti," informoval Lajčák. Partnerskými krajinami v tomto formáte sú Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavská republika a Ukrajina. Ako uviedol český šéf diplomacie Tomáš Petříček, V4 tiež počas slovenského predsedníctva plánuje stretnutie s pobaltskými a severskými štátmi. "Považujem to za krok k posilňovaniu koaličného potenciálu V4 v EÚ," poznamenal.
Paktu OSN o migrácii sa nevenovali
Ministri hovorili aj o nedeľnom incidente na Ukrajine. Zhodli sa na silnej podpore územnej celistvosti Ukrajiny. Podľa svojich slov sa stotožňujú s vyhláseniami, ktoré pri tejto príležitosti vydali EÚ a NATO. "Budeme sa konštruktívne angažovať, aby sa situácia upokojila, aby sa vyvodili dôsledky, aby sa podobné incidenty nemohli opakovať,"prisľúbil Lajčák.
Globálnemu paktu OSN o migrácii sa ministri na svojom rokovaní nevenovali. "Sme štyri suverénne krajiny, každá si formuluje politiku samostatne," zdôraznil Lajčák s tým, že nikoho nepresviedčal. Poľsko, Česko a Maďarsko patria medzi krajiny, ktoré pakt odmietli.
V rámci tlačovej konferencie sa tiež slovenský minister odmietol vyjadriť k uzneseniu, ktoré vo štvrtok prijala Národná rada SR. Žiada v ňom vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko k migrácii a vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra.