Rusi prezradili viac o chystanej ceste na Mesiac. Mala by trvať 14 dní

20.11.2018 10:32

Rusi mali s Mesiacom veľké plány, v jeho dobytí ich však predbehli Američania. Teraz sa o to chcú pokúsiť opäť - prví ruskí kozmonauti by mali na Mesiaci pristáť v období po roku 2030. Ich misia by mala trvať 14 dní.

Rusi prezradili viac o chystanej ceste na Mesiac. Mala by trvať 14 dní
Foto: reprofoto zerohedge.com

Posádkam by mohla veliť žena

Vo svojej prezentácii na konferencii venovanej 20. výročiu fungovania Medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorá sa konala v pondelok v Moskve, to uviedol prvý námestník riaditeľa spoločnosti Energija Jevgenij Mikrin.

Následne riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin pripustil, že posádkam ruskej mesačnej misie by mohla veliť žena. "My nemáme genderový prístup. Pre nás je dôležitá profesionalita. Ja nič nevylučujem, je možné, že veliteľom posádky letu a misie na Mesiaci bude žena," vysvetlil Rogozin.

Podľa plánu na výskum Mesiaca budú prvé posádky na Mesiaci pristávať po lete zo stanice na jeho obežnej dráhe. Táto stanica bude skonštruovaná aj na základe skúseností s vývojom ruského segmentu ISS. Stanica na obežnej dráhe Mesiaca by mala byť dokončená v rokoch 2030-35. Prvá misia ruských kozmonautov na povrchu Mesiaca by mala trvať 14 dní.

Plán pozostáva z troch etáp

Spomínaný ruský plán na prieskum Mesiaca pozostáva z troch etáp, uviedol Mikrin. Prvá etapa zahŕňa prípravu technologických postupov, zostrojenie základného modulu pre stanicu na obežnej dráhe Mesiaca, skúšky pilotovanej rakety Federacija, monitorovanie Mesiaca automaticky riadenými stanicami. Stanica na obežnej dráhe bude mať moduly na pristávanie a štarty rakiet, ako aj nákladných modulov.

Druhá etapa - v rokoch 2025-35 - zahŕňa prípravu výsadkov na povrch Mesiaca, prvé pilotované lety na Mesiac, výstavbu a rozmiestnenie prvých modulov budúcej stálej základne na Mesiaci.

V tretej etape, po roku 2035, sa zavŕši výstavba plnohodnotnej základne na Mesiaci. Po roku 2035 by mal byť už vytvorený aj systém pilotovaných a automatických misií, dodala vo svojej správe agentúra TASS.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok