Lajčák rokoval s Pompeom, podpísal aj memorandum o spolupráci
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák rokoval vo Washingtone so šéfom americkej diplomacie Mikeom Pompeom. Okrem toho podpísal memorandum o porozumení v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce medzi Slovenskom a Spojenými štátmi.
Časť diskusie venovali Ukrajine
Ministri prediskutovali široký okruh zahraničnopolitických a bezpečnostných tém, ktoré dnes rezonujú nielen v Európe, ale aj v americkom politickom prostredí. Zároveň sa zhodli, že úroveň a dynamika bilaterálnej spolupráce prináša hmatateľné výsledky v podobe viacerých spoločných projektov a aktivít. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Lajčák informoval rezortného kolegu o plnení aliančných záväzkov zo summitu NATO vo Walese a priblížil aktuálny stav modernizačných projektov Ozbrojených síl SR. "So Spojenými štátmi nás spája veľmi úzka spolupráca pri zvyšovaní kvality a komplementarity slovenských ozbrojených spôsobilostí, ale aj aktívne angažovanie sa pri ochrane východného krídla NATO," skonštatoval v tejto súvislosti šéf slovenskej diplomacie.
Pompeo vyzdvihol príspevok Slovenska do medzinárodných misií v Afganistane a Iraku, ktoré sú zamerané na boj proti terorizmu. Ministri venovali značnú časť diskusie situácii na Ukrajine, a to v súvislosti s nadchádzajúcim predsedníctvom SR v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Dôležitosť transatlantického dialógu
Lajčák ubezpečil amerického partnera, že práve stabilizácia situácie u nášho východného suseda bude ústredným prvkom nadchádzajúceho slovenského predsedníctva OBSE v roku 2019. Obaja následne vyjadrili pripravenosť naďalej konzistentne podporovať teritoriálnu integritu a územnú celistvosť Ukrajiny, ako aj reformné procesy, ktoré sú nevyhnutné pre naplnenie eurointegračných ašpirácií Kyjeva.
Šéf slovenskej diplomacie upriamil pozornosť na dôležitosť pokračovania transatlantického dialógu, kde zdôraznil, že Európa má prirodzený záujem preklenúť existujúce rozdiely, pričom nielen v obchodno-ekonomickej oblasti. V tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že voči partnerstvu medzi Bruselom a Washingtonom - ktoré je založené na zdieľaných hodnotách, cieľoch a pevne zakorenených väzbách - neexistuje v dnešnom globálnom svete alternatíva. "Naopak, musíme sa naďalej počúvať a zosúlaďovať naše postoje v témach, ktoré sú pre obe strany Atlantiku dôležité a v ktorých dokážeme dosiahnuť viac spoločnými ako unilaterálnymi krokmi. A takých tém nie je málo," akcentoval.
Lajčák sa vo Washingtone ešte stretne s osobitným predstaviteľom USA pre Ukrajinu Kurtom Volkerom, s ktorým prerokuje vývoj na Ukrajine, plnenie minských dohôd a ich previazanosť na sankčný režim EÚ a USA, ako aj napredovanie Kyjeva v reformnom procese.
Podpis bilaterálneho memoranda
Šéf slovenskej diplomacie navyše podpísal v americkom Washingtone bilaterálne memorandum o porozumení v oblasti medzinárodnej rozvojovej spolupráce medzi vládou Spojených štátov, konajúcou prostredníctvom rozvojovej agentúry USAID, a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Slovenská republika je prvou krajinou spomedzi bývalých prijímateľov americkej rozvojovej pomoci v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, s ktorou vláda USA uzavrela takúto dohodu. Informoval o tom tlačový odbor MZVaEZ SR. Podpisom memoranda obe krajiny podľa stanoviska spustili praktickú spoluprácu prostredníctvom spoločných projektov v regióne západného Balkánu a v krajinách Východného partnerstva EÚ.
"Som hrdý na to, že Slovensku sa v krátkom čase podarilo transformovať z prijímajúcej krajiny na rozvojového donora. Dnešný podpis memoranda s USAID podčiarkuje tento úspech a vyjadruje spoločnú snahu Bratislavy a Washingtonu o udržateľný rozvoj v krajinách Východného partnerstva a západného Balkánu," povedal Lajčák. Prvým výsledkom naštartovanej spolupráce bude spoločný projekt, ktorý sa bude realizovať v Moldavsku v oblasti rozvoja miestnych samospráv. Využité pri ňom budú autentické skúsenosti SR v danej oblasti.