Ľuďom chýba kritické myslenie, na posúdenie informácií nemajú čas
Slovenskej verejnosti chýba kritické myslenie a navyše ľudia v dnešnej dobe nemajú dostatok času na to, aby vedeli kvalitatívne posúdiť informácie z médií. Uviedol to v našej relácii V politike novinár a publicista Július Lörincz s tým, že aj to je dôvod, prečo ľudia nevedia rozlíšiť alternatívne médiá.
K ich popularite navyše prispievajú aj poslanci, ktorí podľa Lörincza obviňujú novinárov tradičných médií, čím ovplyvňujú aj verejnú mienku. "Ľudia, najmä mladí, vnímajú informácie v priebehu 30 sekúnd. Chýba im schopnosť kriticky uvažovať a utvoriť si vlastný názor na základe overiteľných faktov. Automaticky tak rastie popularita jednoduchých správ či alternatívnych médií na internete, ktoré sú stále do veľkej miery anonymné," uviedol Lörincz.
(Ne)dôvera v politický systém / Extrémizmus a jeho podoby / Hodnoty a úlohy prezidentského úradu
Bývalý riaditeľ Tlačovej rady SR tiež doplnil, že v súčasnosti nie sú nové média detailne kontrolované a neplatia pre ne prísne pravidlá ako v prípade televízie, rádia či tlačených médií. "Technologický rozvoj v mediálnej oblasti vedie k tomu, že sa dostávajú do popredia internetové médiá, ktoré nepodliehajú takej prísnej kontrole," uzavrel Lörincz. Podľa jeho slov sú za súčasnú situáciu zodpovedné aj tradičné médiá, v ktorých často chýba každodenná realita, ktorá v skutočnosti zaujíma verejnosť či má vplyv na ich každodenný život.