Smrť novinára potvrdili, verzie o zavraždení sú v rozpore
Prokuratúra v Saudskej Arábii sa domnieva, že novinár Džamál Chášukdží bol usmrtený pri hádke v priestoroch konzulátu v Istanbule. Tvrdia to saudskoarabské štátne médiá. Podľa tureckých orgánov ho zavraždili Saudi.
Hádky a pästný súboj
Prokuratúra zároveň oznámila, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 bližšie neidentifikovaných štátnych príslušníkov Saudskej Arábie. Podľa vyhlásenia zverejneného saudskoarabskými médiami tiež boli odvolaní zo svojich postov poradca kráľovského dvora, blízky korunnému princovi Muhammadovi bin Salmánovi, traja poprední predstavitelia spravodajských služieb a ďalší funkcionári. Saudskoarabský kráľ Salmán v tejto súvislosti vyjadril "naliehavú potrebu" reštrukturalizovať spravodajské služby krajiny.
"Predbežné vyšetrovanie vykonávané prokuratúrou v prípade zmiznutia saudskoarabského občana Džamála bin Ahmada Chášukdžího odhalilo, že rozhovory medzi ním a osobami, ktoré sa s ním stretli počas prítomnosti na saudskarabskom konzuláte v Istanbule, vyústili do hádky a pästného súboja, čo viedlo k jeho smrti. Nech jeho duša odpočíva v pokoji," uvádza sa vo vyhlásení.
Kritik korunného princa
Štátna tlačová agentúra uviedla, že "kráľovstvo vyjadruje hlbokú ľútosť" nad zabitím Chášukdžího. Novinár, žijúci v americkom exile, patril medzi popredných kritikov vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Nezvestný je od 2. októbra, keď vstúpil do budovy konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné k sobášu s tureckou snúbenicou. Z konzulátu ho však už nevideli vychádzať a odvtedy o sebe nepodal žiadnu správu.
Turecké médiá tvrdia, že úrady majú zvukovú nahrávku, na ktorej je zaznamenané mučenie a vražda Chášukdžího v priestoroch konzulátu. Provládne médiá v Turecku tiež zverejnili tvrdenia - údajne zo zdrojov blízkych vyšetrovaniu prípadu - podľa ktorých Chášukdžího na konzuláte zbili, zavraždili a jeho telo následne rozštvrtili. Vykonať to mal 15 členný saudskoarabský tím, ktorý pricestoval do Turecka v deň Chášukdžího zmiznutia.
Saudská Arábia tieto obvinenia doteraz odmietala ako nepodložené, pričom čelila čoraz väčšiemu nátlaku, aby vysvetlila, čo sa novinárovi stalo.
Reagujú organizácie aj OSN
Generálny tajomník OSN António Guterres je "hlboko znepokojený" potvrdením násilnej smrti saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Uviedol to hovorca OSN Stéphane Dujarric po tom, ako Saudská Arábia priznala, že Chášukdží zomrel pri "pästnom súboji" na jej konzuláte v tureckom Istanbule. Guterres "zdôrazňuje potrebu rýchleho, dôkladného a transparentného vyšetrovania okolností Chášukdžího smrti a vyvodenie plnej zodpovednosti" pre páchateľov.
Turecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja kritizovala v sobotu Saudskú Arábiu za jej vyhlásenie, v ktorom priznala, že novinár Džamál Chášukdží zomrel pri "pästnom súboji" na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Hovorkyňa AKP Leyla Šahinová Ustaová uviedla, že Saudská Arábia mala prísť so svojím vysvetlením "predtým, ako sa situácia dostala do tohto bodu". "Je to veľká hanba pre Saudskú Arábiu a celý svet," konštatovala. Turecké úrady už podľa nej dospeli k istým záverom v rámci vyšetrovania Chášukdžího smrti a "všetky dôkazy čoskoro zverejnia".
Zástupca šéfa tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja Numan Kurtulmus zase vyhlásil, že jeho krajina "nikdy nedopustí ututlanie" zabitia saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Turecko sa podľa Kurtulmusa podelí o svoje dôkazy v prípade novinárovho zabitia s celým svetom a potvrdil, že "presvedčivý výsledok" vyšetrovania je už blízko. Vyslovil tiež názor, že "pre saudskoarabskú administratívu nie je možné vykrútiť sa z tohto zločinu, ak sa potvrdí". Šéf Turecko-arabskej mediálnej asociácie Turan Kislakči vyhlásil, že by mal byť potrestaný "orgán, ktorý vydal príkazy" na zabitie Chášukdžího. Podľa neho "novinára zabili mizerní vrahovia".