Vzdelanie je v najväčšom ohrození, varuje Hawking v poslednej knihe
Poslednú knižnú publikáciu od britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga s názvom Stručné odpovede na veľké otázky predstavili v Londýne. Na podujatí zazneli z nahrávky aj slová samotného vedca, ktorý zomrel v marci vo veku 76 rokov.
Vzbura proti odborníkom
Hawking na zázname varuje, že veda a vzdelávanie sú "dnes vo väčšom ohrození než kedykoľvek predtým". Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov a hlasovanie britských voličov o vystúpení ich krajiny z Európskej únie spomenul zosnulý vedec ako súčasť "globálnej vzbury proti odborníkom".
Hoci Hawking pripustil, že veda musí ešte zdolať veľké výzvy vrátane klimatickej zmeny, preľudnenia, vymierania druhov, odlesňovania alebo znečistenia oceánov, vyzval mladých ľudí, aby "vzhliadali ku hviezdam, odviazali svoju predstavivosť a snažili sa pochopiť, ako funguje vesmír".
Hawking vždy dostával tie isté otázky a rozhodol sa preto napísať predmetnú knihu. Začal na nej pracovať vlani, avšak dokončiť ju už nestihol; spravila tak jeho rodina a vedeckí kolegovia, pričom využili materiál z jeho rozsiahleho archívu, dopĺňa spravodajská stanica France 24.
Ako sa to celé začalo?
Hawking, ktorý zasvätil celý život odhaľovaniu tajomstiev vesmíru, sa vo svojej poslednej knihe pokúša dať "najdefinitívnejšie, najzrozumiteľnejšie a najautentickejšie" odpovede na desať základných otázok: Existuje Boh? Ako sa to celé začalo? Čo je vo vnútri čiernej diery? Dokážeme predpovedať budúcnosť? Je možné cestovanie v čase? Dokážeme prežiť na Zemi? Existuje vo vesmíre inteligentný život? Mali by sme kolonizovať vesmír? Prekoná nás umelá inteligencia? Ako formujeme budúcnosť?
Hawkinga pochovali v júni vo Westminsterskom opátstve medzi hroby Charlesa Darwina a Isaaca Newtona.