Opozícia sa pri vyjednávaní o voľbe ústavných sudcov zjednotila
Opozícia zjednotila svoj postup pri voľbe ústavných sudcov. Zhodli sa na tom po rokovaní predstavitelia strany Sloboda a Solidarita, hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, hnutia Sme rodina a mimoparlamentnej strany Spolu-občianska demokracia. Premiér Peter Pellegrini uviedol, že nenamieta, ak poslanci novelu ústavy zmenia.
S Gálom chcú vyjednávať spoločne
Svoje požiadavky chcú predstaviť aj ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi. Predstavitelia opozície však svoje požiadavky nekonkretizovali, chcú predstaviť jeden spoločný pozmeňovací návrh, ktorý bude obsahovať všetky podrobnosti. Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena Ústavného súdu SR, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031.
"Odteraz budeme vyjednávať s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom spoločne. Predložíme aj vlastný pozmeňovací návrh opozície, ktorý bude obsahovať naše požiadavky. Uvidíme, akú ochotu bude mať vládna koalícia rokovať a podľa toho sa ukáže, či podporíme alebo nepodporíme ich návrh ústavného zákona," uviedol predseda SaS Richard Sulík. "Na pozmeňovacom návrhu budú pracovať naši právni experti, ktorí sa budú zaoberať konkrétnymi záležitosťami," doplnil.
Remišová: Koalícia iba straší
Podľa Veroniky Remišovej súčasná koalícia iba straší, keď hovorí o ústavnej kríze. Doplnila, že poslanci vedia o končiacom sa mandáte ústavných sudcov. "Pán Fico iba straší, ak hovorí, že na Slovensku hrozí ústavná kríza. Vládni poslanci dobre vedia už dostatočne dlho o tom, že mandát sa končí deviatim sudcom. Cieľom opozície je zlepšiť podmienky na Ústavnom súde SR," povedala Remišová.
Podľa ministerského návrhu bude musieť za zvolenie ústavného sudcu zdvihnúť ruku aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“. Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – buď prokurátorskú, notársku či advokátsku, alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore, alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi. Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať aj motivačný list. Tento koaličný návrh predstavil minister spravodlivosti Gábor Gál, v návrhu si však vie ešte predstaviť zmeny.
Pellegrini: Neviem, ako to dopadne
Vláda podľa Pellegriniho rešpektuje a nebude namietať, ak poslanci urobia vo vládnej novele Ústavy venovanej voľbe ústavných sudcov zmeny. Ako to nakoniec dopadne, premiér povedať nevie. K tejto téme v pondelok rokuje aj Koaličná rada. "Ak by sa mali kandidáti voliť 90 hlasmi, má logiku, aby následne už do toho prezident nezasahoval. Ak sa budú voliť 76 hlasmi, rozhodovanie prezidenta logiku má. Uvidíme. Myslím si, že parlament nájde riešenie, ktoré bude vyhovovať. Dopredu však hovoriť nechcem, budeme rešpektovať dohodu Koaličnej rady," uzavrel predseda vlády.
Vlastné návrhy predstavilo 38 odborníkov z právnej obce. Signatári tejto iniciatívy, ktorí svoj návrh predstavili ešte pred Gálom, si myslia, že na zvolenie kandidáta by malo byť potrebných 90 hlasov, ak ich nezíska, v opakovanej voľbe by mu stačilo 76 hlasov. Vek 40 rokov považujú za optimálny, aby nevyradili generáciu porevolučných právnikov. Požadujú aj verejné vypočutia a štvorročný cyklus voľby tak, aby sa nemohlo stať, že jeden parlament zvolí väčšinu sudcov.
Slovensko čaká začiatkom budúceho roka masívna obmena ústavného súdu, mandát vyprší deviatim z 13 sudcov. Noví sudcovia si budú talár obliekať do roku 2031. O zmene pravidiel voľby hovorí aj programové vyhlásenie vlády, zmeny začala pripravovať Gálova predchodkyňa Lucia Žitňanská. Koaličný návrh kritizoval aj prezident Andrej Kiska, ktorému NR SR zvolí 18 kandidátova on z nich deväť vymenuje.
„Návrh 38 odborníkov na zmenu voľby kandidátov na ústavných sudcov je dobrou príležitosťou aj na to, aby sa zmenili súčasné požiadavky na týchto sudcov a sudkyne. Tie súčasné nie sú dostatočnou ochranou pred zlými kandidátmi, túto príležitosť by sme nemali premrhať podpriemerným riešením,“ povedal prezident koncom mája po tom, čo mu odborníci predstavili svoj návrh.