Rodriguez sa vrátil na Slovensko, v tržnici ho odmenili silným aplauzom
Už dávno nepanovalo v bratislavskej Starej tržnici také očakávanie ako 30. septembra. V júli vystúpil Američan Sixto Rodriguez s veľkým úspechom na festivale Pohoda. Bol veľmi potešený skvelou atmosférou a v závere koncertu poďakoval, že mohol hrať pre tak nádherných ľudí. Pri odchode vyslovil želanie, aby sa na Slovensko mohol vrátiť. Splnilo sa mu už po necelých troch mesiacoch. Do Bratislavy prišiel z Londýna, kde mal dva koncerty 26. a 27. septembra v slávnej Royal Albert Hall.
Parádny výkon 76-ročného umelca
V našich končinách dlho neznámy rodák z Detroitu, spevák, skladateľ a gitarista Sixto Rodriguez (*10. 7. 1942) sa stal známym po uvedení oscarového filmového dokumentu Searching for Sugar Man (Pátranie po Sugar Manovi), v ktorom hrá ústrednú postavu.
Pre vystúpenie v Starej tržnici vybral skladby z dvoch vydaných albumov, medzi nimi This Is Not a Song, It's an Outburst: Or, The Establishment Blues, I Wonder, Sixteen Tons, Forget It, Inner City Blues, Rich Folks Hoax, Crucify Your Mind, Sugar Man či Street Boy. Pridal aj dva covery, prvým bol song Somebody to Love, ktorý zložil Darby Slick pre skupinu The Great Society, preslávila ju však až verzia, ktorú v roku 1967 nahrala skupina Jefferson Airplane. Druhým bol známy hit Light My Fire skupiny Doors. Parádny výkon dnes 76-ročného umelca odmenila tržnica silným aplauzom. Príchod na pódium síce pomalšími krokmi, ale hra na gitaru a spev ako v mladšom vydaní.
Životný príbeh hodný sfilmovania
Sixto Diaz Rodriguez, tak znie jeho celé meno, má za sebou interesantný životný príbeh, ktorý bol hodný sfilmovania. Svetovú popularitu mu už v dospelom veku priniesol filmový dokument Searching for Sugar Man, ktorý o ňom nakrútil švédsky režisér Malik Bendjelloul. Premiéru mal v januári 2012 na Sundance Film Festival v americkom Park City. Vo februári 2013 na 85. ročníku vyhlasovania filmových cien získal Oscara v kategórii ako najlepší filmový dokument. Rovnako vo februári 2013 získal aj cenu Britskej filmovej akadémie.
Sixto bol jedným z najúspešnejších pesničkárov éry hippies. Jeho pesničkársky talent dokonca prirovnávali k Bobovi Dylanovi. Jeho dva štúdiové albumy však nemali úspech a vydavateľstvo s ním skončilo zmluvu. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 dolárov, v ktorom žije dodnes. S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, živil sa prevažne ako nádenník na stavbách. Na druhom konci sveta, v Juhoafrickej republike sa jeho piesne stali inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu.
Nahrávky sa šírili nelegálne
Jeho albumy v predajnosti niekoľkonásobne prekonali nahrávky Elvisa Presleyho, pričom väčšina sa šírila nelegálne. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do JAR Rodriguez každý jeden vypredal a do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil. Napriek tomuto veľkému úspechu sa vrátil domov a naďalej žil v ústraní.
Vydal dva štúdiové albumy, debutový Cold Fact, ktorý vydal v v marci 1970 a druhý Coming from Reality s dátumom vydania v novembri 1971. Na konte má aj dva live albumy Rodriguez Alive (nahrávka z Austrálie 1981), a Live Fact (Juhoafrická republika 1998).