Trumpov prejav vyvolal posmech. Pochválil KĽDR aj svoje úspechy

25.9.2018 20:26

Americký prezident Donald Trump využil svoje vystúpenie v pléne Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov okrem iného na to, aby potvrdil príklon svojej administratívy k americkému unilateralizmu a opätovne sa ostro vyhranil voči globalistickým tendenciám svojich predchodcov. Súčasná americká administratíva podľa Trumpových slov presadzuje americkú suverenitu a je proti "globálnej vláde, kontrole a dominancii".

Posmech ho zaskočil

Spojené štáty podľa Trumpa ctia právo každej krajiny zachovávať vlastné zvyklosti, vieru a tradície. Američania podľa neho "nikdy nebudú hovoriť druhým krajinám, ako majú žiť, pracovať a čo majú vyznávať". Od ostatných krajín zase Trump očakáva, že "budú na oplátku ctiť americkú suverenitu".

Trumpov prejav bol v ostrom kontraste s vystúpením generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý naopak vyzýval vlády sveta, aby zanechali národný egoizmus a pristúpili k čo najširšej medzinárodnej spolupráci, a to najmä v súvislosti s bojom proti klimatickým zmenám.

Trumpov prejav v časti, kde chválil svoje doterajšie úspechy, vyvolal v časti publika posmech, ktorý amerického prezidenta viditeľne zaskočil. "Nečakal som takúto reakciu, ale je to v poriadku," komentoval smiech a úškľabky svetových lídrov americký prezident.

Súčasná americká administratíva podľa Trumpa dosiahla za necelé dva roky viac, ako akákoľvek iná americká administratíva za celé svoje funkčné obdobie. Spojené štáty sú podľa prezidenta v súčasnosti "silnejšou, bezpečnejšou a bohatšou krajinou" než v januári 2017, kedy Trump nastupoval do úradu.

Irán ako najväčšie ohrozenie

Trump sa v prejave pred VZ OSN venoval aj otázke Iránu, ktorý momentálne považuje za najväčšie ohrozenie svetovej bezpečnosti. Režimu, ktorého jedným z hesiel je "smrť Amerike" a ktorý sa vyhráža zničením Izraela, nesmie byť podľa neho umožnená výroba jadrových zbraní.

Ešte pred vystúpením pred VZ OSN Trump povedal novinárom, že Irán sa aktuálne "správa veľmi zle". Americký prezident sa stretne s predstaviteľmi tejto krajiny až po tom, keď "zmenia pesničku". Potom je naopak pripravený na "vynikajúci vzťah" s touto krajinou.

Trump naopak ocenil pokrok, ktorý sa za posledný rok dosiahol v otázke Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). "Zo Severnej Kórey už nelietajú strely a rakety a neohrozujú susedné krajiny," pripomenul americký prezident.

V protiklade k Trumpovým slovám o potrebe suverenity jednotlivých národov, šéf OSN Guterres, ktorý vystúpil pred americkým prezidentom, sa zastával globalizmu a spoločného postupu celého medzinárodného spoločenstva. Guterres je totiž presvedčený, že ľudstvo si len veľmi málo uvedomuje, akou hrozbou sú preň prebiehajúce klimatické zmeny.

Bod zvratu

Podľa Guterresa sa momentálne nachádzame v bode zvratu a máme maximálne dva roky na to, by sme sa rozhodli, ako proti klimatickým zmenám bojovať, inak sa nám už úplne vymknú spod kontroly. Klimatické zmeny sú podľa Guterresa pre ľudstvo "priamou existenčnou hrozbou" a postupujú rýchlejšie, než ako sme proti nim schopní bojovať.

Práve z dôvodu nutnosti spoločného prístupu krajín celého sveta ku klimatickým zmenám je podľa Guterresa medzinárodná spolupráca teraz potrebnejšia ako kedykoľvek predtým.

Paradoxne je však multilateralizmus "pod paľbou práve v čase, keď ho potrebujeme najviac", vyhlásil Guterres v narážke na vzmáhajúci sa nacionalizmus a izolacionizmus vo viacerých krajinách vrátane Spojených štátov. "Niet inej cesty vpred ako kolektívna rozumná akcia majúca za cieľ spoločné dobro," je presvedčený šéf OSN.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok