Spustili výstavbu plynovodu, ktorý spojí Slovensko a Poľsko
Vo Veľkých Kapušanoch spustili výstavbu prepojovacieho plynovodu medzi Poľskom a Slovenskom. Nové prepojenie so severom by malo zvýšiť našu energetickú bezpečnosť a sebestačnosť.
Príspevok k energetickej bezpečnosti
Obojsmerný plynovod prepojí kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je viac ako 160 kilometrov, z toho 103 km je na slovenskom území. "Harmonogram projektu predpokladá, že v roku 2021 už by mal byť plynovod v prevádzke," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream, a.s., Rastislav Ňukovič. Celkové predpokladané náklady na slovenskú časť sú v sume 142 miliónov eur. Projekt získal grant Európskej únie 55 miliónov eur a úver od Európskej investičnej banky vo výške 70 miliónov eur.
Slovenský premiér Peter Pellegrini zdôraznil, že ide o ďalší príspevok k energetickej bezpečnosti SR, pretože sa zvyšuje počet ciest, akým spôsobom môže byť na Slovensko prepravený plyn. "Máme ďalší možný zdroj dodávok plynu v prípade, že by napríklad, nedajbože, došlo k pozastaveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu. Kapacita tohto prepojenia na poľskú stranu nám umožní pokryť celoročnú spotrebu plynu Slovenska," povedal premiér pre novinárov.
Prístup k alternatívnym zdrojom
Nový plynovod prináša prepojenie na poľský trh a LNG terminál Swinoujscie pri Baltskom mori na severozápade Poľska s priamym prístupom k alternatívnym zdrojom zemného plynu z mnohých oblastí sveta. Partnerskou spoločnosťou projektu v Poľsku je Gaz-System.
Projekt slovenskej časti zahŕňa aj výstavbu hraničnej preberacej stanice v katastri obce Výrava a tri trasové uzávery v katastroch obcí Hankovce, Chlmec a Šamudovce. Priemer potrubia plynovodu bude jeden meter, kapacita v smere do Poľska bude 5,7 miliardy kubických metrov zemného plynu ročne a v smere na Slovensko 4,7 miliardy.
Podľa ministra hospodárstva SR Petra Žigu chce Slovensko v súvislosti s diverzifikáciou aj hlbšie prepojenie na juh. "Chceme byť účastníkmi projektu BRUA, ktorý stavajú najmä Rumuni smerom na Rakúsko, tam sme už tiež podnikli isté kroky. A verím, že aj napriek aktivitám v prospech plynovodu Nordstream 2, keď Nemecko a Rusko sú už pred záverečnými negociáciami, Ukrajina a Slovensko budú aj v ďalších desaťročiach významnými tranzitnými krajinami, čo sa týka dodávok plynu z východu na západ Európy," povedal minister.