Za dôchodkový zákon hlasoval aj Most-Híd, ide do druhého čítania

18.9.2018 18:40

Návrh ústavného zákona na zastropovanie veku odchodu do dôchodku sa dostal do druhého čítania. Schválilo ho 93 poslancov, pričom stačila aj jednoduchá väčšina. Za návrh hlasovali aj niektorí zákonodarcovia za Most-Híd, ktorí pôvodne avizovali, že zákon nepodporia.

Zahlasovala i opozícia

Návrh koaličného Smeru-SD podporilo 93 poslancov zo 145 prítomných. Návrh získal aj podporu niektorých poslancov opozície, čo privítali predkladatelia zákona. Hnutie Sme rodina tak urobilo preto, že koaličný Smer-SD je ochotný rokovať o ďalších možných úpravách, ktoré by mohli byť v prospech žien. Podľa lídra hnutia Borisa Kollára strana Smer-SD týmto ústavným návrhom "odstraňuje to, čo v minulosti zaviedla, a to zvyšovanie dôchodkového veku". "Ľudia na Slovensku sú tak zrobení, že si nemôžeme dovoliť, aby z práce odchádzali rovno na cintorín. Preto sme sa rozhodli, že pomôžeme posunúť tento návrh zákona do druhého čítania," zdôvodnil hlasovanie hnutia Kollár.

Avizoval však, že chce so Smerom-SD ešte rokovať o určitých zmenách. "Budeme rokovať o tom, aby sme natiahli úľavu každej žene za každé dieťa nie na pol roka, ale možno na rok, aby mohla odísť skoršie do dôchodku," doplnil Kollár s tým, že len vďaka tomu, že je Smer-SD ochotný rokovať o ďalších zmenách, poslanci hnutia návrh na zastropovanie dôchodkového veku podporili.

Návrh nepodporila Lucia Žitňanská, niekoľkí sa zdržali, ako napríklad Béla Bugár. Proti návrhu boli poslanci SaS, ale aj niektorí poslanci hnutia OĽaNO. Poslanci Smeru-SD navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".

Dôstojná životná úroveň

Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku má byť Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. Poslanci navrhujú zakotviť ústavnú garanciu zamestnanca na odmenu, ktorá nebude nižšia ako minimálna mzda. "Ide o základný nástroj zabezpečenia, aby zamestnanec mal garantovanú najnižšiu úroveň odmeny za vykonanú prácu v súvislosti s jeho právom na odmenu, ktorá mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň," zdôvodňujú poslanci Smeru-SD. Podrobnosti o spôsobe úpravy minimálnej mzdy a kritériách, na základe ktorých má dôjsť k úprave minimálnej mzdy, ustanoví zákon.

Cieľom novely ústavného zákona je aj dosiahnuť, aby zmenami v prístupe k zabezpečeniu občanov na starobu nedochádzalo k postupnému oslabeniu ich práv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a k znižovaniu udržateľnosti systému dôchodkového zabezpečenia ako celku. Preto poslanci navrhujú, aby boli v Ústave SR ukotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia. "Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v návrhu ústavného zákona.

O návrhu mali poslanci hlasovať ešte na júnovej schôdzi. Hlasovanie však bolo presunuté na september kvôli viacerým nezhodám v koalícii. Výhrady k návrhu mala od začiatku strana Most-Híd, jej poslanci mali pri utorkovom hlasovaní "voľnú ruku". Na definitívne schválenie zmeny Ústavy SR je potrebná ústavná väčšina, teda aspoň 90 hlasov. Koalícia tak potrebuje aj hlasy opozície.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok