Zverejnili, koľko ľudí spáchalo samovraždu. Vysoko prevažujú muži
Vlani podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií klesol počet samovrážd. Z 506 osôb ju spáchalo 410 mužov. Najčastejšie išlo o osoby vo veku 50 až 59 rokov. Takmer polovica samovrážd bola spáchaná pod vplyvom alkoholu alebo návykovej látky. V štatistikách sa objavujú aj tri samovraždy maloletých dievčat a 14 samovrážd mladistvých vo veku 15 až 19 rokov, z toho 13 chlapcov.
"Aj keď sa samovražda v konečnom dôsledku týka jednotlivca, je potrebné, aby preventívne opatrenia smerovali nielen k jedincovi na individuálnej úrovni, ale taktiež na úrovni rodín, komunít a celej spoločnosti," upozornil pri príležitosti svetového dňa prevencie samovrážd lekár Lukáš Migaľ.
Pokus o samovraždu bol vlani zaznamenaný u 841 osôb. Z nich takmer 40 percent bolo podľa NCZI definovaných ako demonštratívne pokusy, teda bez naozajstného úmyslu ukončiť svoj život, pričom motívom tohto konania bol zámer upozorniť svoje okolie na nevyriešené problémy. "Veľkým rizikom týchto demonštratívnych pokusov je to, že páchateľ nemusí odhadnúť situáciu a samovraždu reálne dokoná," vysvetlil Migaľ.
Svetový deň prevencie samovrážd, ktorý sa pripomína od roku 2003 každoročne 10. septembra, je podporovaný Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou asociáciou pre prevenciu samovrážd. Cieľom je vyvíjať úsilie a prijímať konkrétne opatrenia na prevenciu samovrážd zvyšovaním povedomia verejnosti o samovražednom správaní a poskytovaním včasnej a adekvátnej liečby.