Turecko je na pokraji krízy, líra stratila už tretinu svojej ceny

11.8.2018 12:21

Turecko je na pokraji ekonomickej krízy. Po tom, ako líra stratila tretinu svojej hodnoty, prudko padajú aj štátne dlhopisy. Dôvodom sú napäté vzťahy so Spojenými štátmi americkými, ako aj odmietavý postoj prezidenta Erdogana pristúpiť k utiahnutiu menovej politiky. Podľa agentúry Bloomberg je aktuálne Turecko pre investorov najrizikovejšou krajinou na svete.

Kríza vplýva na burzy

Menová kríza v Turecku mala v piatok negatívny vplyv na burzy. Wall Street oslabila, predtým výrazne klesli aj európske akciové indexy. Prudký pokles tureckej líry sa zrýchlil a vyvolal nepokoj na finančných trhoch. Existujú obavy, že tureckí dlžníci sa dostatočne nezabezpečili proti kurzovému prepadu líry, čo by mohlo viesť k výraznému nárastu objemu nesplácaných úverov v eurách alebo dolároch.

Európe rovnako ako v USA najvýraznejšie oslabovali bankové tituly. Index európskeho bankového sektora stratil dve percentá. Akcia Deutsche Bank padla o 4,06 % a Commerzbank o 3,5 %. Akcie amerických bánk JPMorgan, Bank of America, Goldman Sachs a Morgan Stanley stratili jedno až dve percentá.

Výrazne oslabilo aj euro

Existujú totiž obavy z negatívneho dosahu prudkého oslabenia tureckej líry na európske banky. Britský denník Financial Times uviedol, že devalvácia líry môže poškodiť európske banky, ktoré investovali v Turecku. Podľa FT by to mohlo výrazne zasiahnuť španielsku banku BBVA, taliansky UniCredit a francúzsku BNP Paribas.

V dôsledku obáv z tureckej krízy výrazne oslabila aj spoločná európska mena a jej kurz sa znížil až na 1,1410 USD/EUR. ECB stanovila v piatok napoludnie referenčný kurz na 1,1456 (vo štvrtok 9.8.: 1,1593) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,8729 (0,8626) eura.

Trump vystupňoval tlak

Americký prezident Donald Trump sa v piatok rozhodol v diplomatickom spore s Tureckom vystupňovať tlak zdvojnásobením dovozných ciel na tureckú oceľ a hliník. Oslabovanie tureckej líry sa po tejto správe ešte prehĺbilo a jej kurz padol až na nové historické minimum 6,87 TRY/USD. Ešte na začiatku augusta sa dolár kupoval približne za päť lír.

Clá na dovoz hliníka z Turecka tak stúpnu na 20 % a na dovoz ocele na 50 %. USA požadujú od Turecka prepustenie amerického pastora Andrewa Brunsona, ktorého v Turecku obviňujú zo špionáže a terorizmu.

 

Dôvody oslabovania líry

Dôvodmi oslabovania líry sú zrýchľovanie inflácie, rastúci schodok bežného účtu platobnej bilancie, diplomatický spor s USA a predovšetkým nečinnosť tureckej centrálnej banky, ktorá aj napriek vysokej inflácii pohybujúcej sa na úrovni okolo 16 % nesprísňuje menovú politiku. Prezident Erdogan, ktorý má po júnových voľbách takmer absolútnu moc, je totiž kritikom vysokých úrokových sadzieb. Investori sa obávajú, že môže brániť ďalšiemu zvýšeniu sadzieb.

Výpredaj sa v piatok dotkol takisto tureckých štátnych dlhopisov. Výnosy dvojročných tureckých dlhopisov vyskočili na približne 24 % a výnosy desaťročných dlhopisov nad 22 %. Na rekordné úrovne stúplo tiež poistenie proti nesplácaniu tureckého dlhu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok