V kauze únosu má zatiaľ právomoc len Nemecko, tvrdí prokuratúra

1.8.2018 13:35

Podľa Generálnej prokuratúry majú vo veci vietnamského občana, ktorý mal byť neoprávnene zavlečený do svojej krajiny, právomoc len nemecké orgány.

V kauze únosu má zatiaľ právomoc len Nemecko, tvrdí prokuratúra
Foto: SITA/Martin Medňanský

Len žiadosť o právnu pomoc

"Nemecké justičné orgány neposkytli slovenským justičným orgánom žiadnu oficiálnu informáciu o priebehu, resp. o výsledku trestného konania vedeného v Spolkovej republike Nemecko," informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová v oficiálnom vyhlásení.

"Nemeckým justičným orgánom táto informačná povinnosť vo vzťahu k slovenským justičným orgánom nevyplýva zo žiadnej medzinárodnej zmluvy.  K dnešnému dňu t. j. 1. 8. 2018 nebola  doručená justičným orgánom Slovenskej republiky žiadosť o prijatie trestného oznámenia ani žiadosť o prevzatie trestného stíhania pre konkrétny skutok, trestný čin a vo vzťahu ku konkrétnej osobe, osobám," spresňuje GP a dopĺňa, že "slovenské justičné orgány boli požiadané nemeckými justičnými orgánmi len o poskytnutie právnej pomoci. Žiadosti o právnu pomoc nemeckých justičných orgánov boli vybavené v celom rozsahu (naposledy 29. 6. 2018 a 31. 7. 2018)."

Slovenské justičné orgány zatiaľ nemajú právny ani skutkový základ konať. "Generálna prokuratúra Slovenskej republiky za účelom zistenia relevantných informácií bude ex offo iniciovať pracovné rokovanie so zástupcami justičných orgánov Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Na základe výsledkov pracovného rokovania rozhodne Generálna prokuratúra Slovenskej republiky o ďalšom postupe," vysvetľuje GP ďalší postup.

Medzinárodné komplikácie

Nikto nemôže pochybovať o tom, že ak by sa podozrenia aktívnej účasti Slovenskej republiky na únose vietnamského občana potvrdili, znamenalo by to pre nás nemalé komplikácie na úrovni medzinárodných vzťahov, uviedla hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Debnár.

"Je našim spoločným záujmom, aby sa orgány činné v trestnom konaní okamžite rozhýbali, aby v spolupráci s nemeckými orgánmi celý prípad vyšetrili a zistili, či došlo k pochybeniu, zneužitiu alebo bol spáchaný trestný čin," tvrdí Most-Híd. Do samotného vyšetrenia prípadu je podľa strany potrebná zdržanlivosť ústavných činiteľov, "lebo SR škodia aj nepodložené tvrdenia".

Takmer žiadne pochybnosti

Krajinský kriminálny úrad v Berlíne predpokladá podľa správy mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle. Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose "takmer žiadnych pochybností", cituje FAZ z ich správy.

Kriminalisti v nej poukazujú na stretnutie vietnamského ministra vnútra To Lama a vtedajšieho slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré podľa ich názoru "malo jediný účel", a to "pána Trinha relatívne bezproblémovo dostať zo schengenského priestoru a do Vietnamu".

Kaliňák v reakcii uviedol, že v zozname cestujúcich v slovenskom vládnom špeciáli, ktorý poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu, lietadlom nebol prevážaný žiaden ležiaci pacient ani spútaný alebo inak obmedzovaný človek a všetky osoby mali diplomatický pas. "Zaujíma ma však otázka, že ak nemecké úrady, ako tvrdia, skutočne pátrali po občanovi Vietnamu, prečo jeho meno nebolo vložené do schengenského informačného systému, ktorý upozorňuje ostatné krajiny na hľadanú podozrivú osobu?" pýtal sa v stručnom stanovisku Kaliňák.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok