Situácia v SAV pripomína Hlavu 22, opozícia zvolá mimoriadny výbor
Slovenská akadémia vied nepatrí len Slovenskej národnej strane, ale jej dobré fungovanie je národným záujmom. Povedala to na utorkovej tlačovej besede poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Veronika Remišová. Spolu s poslancom OĽaNO Miroslavom Sopkom a poslancom strany Sloboda a Solidarita Branislavom Gröhlingom ide zbierať podpisy na mimoriadne zasadnutie Výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.
Rezort našiel v podkladoch nezrovnalosti
"Na zasadnutí sa zúčastnia obe strany. Ministerka školstva Martina Lubyová nás oboznámi, ako chce situáciu riešiť," vysvetlila Remišová s tým, že podpisy vyzbierajú tento týždeň a výbor zvolajú čím skôr. Situácia v SAV jej pripomína Hlavu 22. Podľa Gröhlinga dôvodom, prečo nechce Lubyová registrovať SAV ako verejné výskumné inšitúcie, nie sú administratívne problémy, ale snaha SNS vyšachovať súčasné vedenie SAV a nahradiť ho svojimi ľudmi.
Národná rada SR v minulom roku schválila zákon o verejnej výskumnej inštitúcii. Podľa tohto zákona sa mali od 1. júla organizácie SAV stať verejnými výskumnými inštitúciami. Akadémia mala do 1. apríla 2018 predložiť na ministerstvo školstva prvé podklady potrebné na transformáciu inštitúcií z rozpočtovo príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie a do 31. mája kompletnú dokumentáciu. Ministerstvo školstva tvrdí, že našlo v dodaných podkladoch asi 40 nezrovnalostí. "Ešte 21. mája sme zaslali SAV výzvu na doplnenie potrebnej dokumentácie, ale doklady nie sú kompletné dodnes, nebolo preto možné vykonať registráciu," povedala šéfka rezortu školstva Martina Lubyová ešte 10. júla a dodala, že ministerstvo “potrebuje, aby SAV dodala vnútorné predpisy jednotlivých ústavov a ich zoznam majetku”.
Akadémia podala podnet na GP
"Inštitúcia, ktorá ešte nevznikla, nemôže predložiť vnútorný predpis. Ak boli splnené ostatné podmienky transformácie, tak majetky a práva prešli na verejné výskumné inštitúcie," vysvetlil právnik spoločnosti, ktorá vypracovala akadémii vied právnu analýzu, aby posúdila jej súčasný stav. Na základe právnej analýzy podala akadémia podnet na Generálnu prokuratúru SR za nečinnosť ministerstva školstva vo veci transformácie SAV. Z právnej analýzy podľa akadémie jednoznačne vyplýva, že ministerstvo školstva je povinné zapísať verejné výskumné inštitúcie do registra, keďže mu táto povinnosť (nie možnosť) vyplýva zo Zákona o SAV.
Ministerstvo školstva upozorňuje, že viaceré medializované informácie zo strany SAV, týkajúce sa transformácie na verejné výskumné inštitúcie, sa nezakladajú na pravde. Napríklad to, že SAV dodala do zákonom stanoveného termínu 31. mája na ministerstvo všetky dokumenty požadované zákonom, alebo to, že ministerstvo požadovalo údaje nad rámec zákona a postupne zvyšovalo požiadavky. Ministerstvo si pri transformácii všimlo, že dochádzalo k netransparentnému konaniu pri evidencii majetku SAV. Nehnuteľný majetok uviedla akadémia vied bez špecifikácie a podpisu, iba s odkazom na číslo listu vlastníctva. Hnuteľný majetok a iné práva a pohľadávky neuviedla vôbec.
Problém sa podľa ministerky rieši
"Nemohli sme súhlasiť so spôsobom identifikácie hnuteľného majetku, ktorý bol uvedený neurčito a bez údajov, ktoré by ho umožnili identifikovať a oceniť. Napríklad bola tam identifikácia len inventárnym číslom a slovom superpočítač, mikroskop či traktor. My sme požadovali jednoznačnú identifikáciu majetku v súlade s inventárom. Za toto je ministerstvo obviňované, že stupňovalo požiadavky?" pýta sa Lubyová. Akadémia trvá na tom, že si svoje povinnosti potrebné na transformáciu splnila a zdôrazňuje, že urýchlene potrebuje zápis do registra. Verejné výskumné inštitúcie síce založené sú, ale nevznikli. Na to je potrebné, aby boli zapísané v registri.
"Inštitúcie momentálne nemôžu nakladať s peniazmi na nákup techniky, služobné cesty si zamestnanci hradia z vlastného vrecka, nie je možné zapájať sa do projektov či grantov. Nezanedbateľná je duševná ujma. V situácii, keď vedci necítia podporu zo strany štátu, čelia nezmyselným prekážkam, je atraktivita tohto povolania vážne ohrozená," povedala hovorkyňa akadémie Monika Hucáková.
Problém sa však podľa ministerky rieši. "Snažili sme sa SAV pomôcť preklenúť toto vákuum, školský výbor predložil novelu zákona o SAV, ktorá to mala riešiť tak, aby organizácie, ktoré nestihnú dodať dokumenty, mohli fungovať ďalej. Prezident Andrej Kiska však zákon vrátil a musíme to teraz spoločne so SAV riešiť," vysvetlila Lubyová s tým, že rezort SAV ponúkol, aby využila registráciu podľa platného zákona o verejných výskumných inštitúciách už teraz. "Ministerstvo je pripravené spolu s rezortom financií a Úradom vlády SR pracovať s jej žiadosťami s vysokou prioritou tak, aby mohli byť prerokované vládou už v auguste," dodala Lubyová.