Zabudnite na trendy. Z cestovín sa nepriberá a prinášajú šťastie
Je pravda, že sa po cestovinách priberá? A sú lepšie biele, alebo tie z celozrnnej múky? Napriek tomu, že najnovšie tendencie a móda v diétnom stravovaní tvrdia opak, po cestovinách sa nepriberá, píše taliansky denník La Repubblica.
Užitočné sacharidy
Cestoviny nepochybne majú ako zdroj sacharidov svoju kalorickú hodnotu, ktorú treba pri diéte brať do úvahy. Je však mnoho dôvodov, pre ktoré by mali byť základnou potravinou, a to nielen v rámci talianskej kuchyne, ale v celej stredomorskej strave. Teda v potravinovom modeli, ktorý dnes mnohé štúdie označujú za akýsi elixír dlhého života, ktorý chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami a nádormi.
Sacharidy majú byť hlavnou a najvýznamnejšou výživnou látkou, ktorú denne prijímame. Päťdesiat až šesťdesiat percent celkových kalórií, ktoré máme denne skonzumovať, má pochádzať zo sacharidov.
Cestoviny a príbuzné potraviny majú napriek výraznému prísunu kalórií omnoho menší vplyv na nadváhu ako proteíny a tuky, a to vďaka tomu, ako funguje náš metabolizmus. Naše telo totiž strávi sacharidy veľmi rýchlo a preto sa kalórie, ktoré sacharidy obsahujú, ľahšie spotrebujú v podobe tepla, a nemajú taký sklon k hromadeniu.
Dlhší pocit sýtosti
Jednoduché a rafinované cukry sú škodlivé, pretože v prípade, že sa ich konzumuje priveľa, prispievajú k rýchlej akumulácii energie. Lepšie sú preto zložité cukry, ako je napríklad škrob, ktorý je hlavnou zložkou cestovín. Jeho glykemický index je nízky. Nízky glykemický index vyvoláva dlhší pocit sýtosti, vedie k nižšej váhe a znižuje riziko cukrovky. Najlepšie je, keď k sacharidom konzumujeme optimálne množstvo vlákniny. Preto je celozrnný produkt vhodnejší.
Cestoviny sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov a spolu so zeleninou alebo rybou je to nutrične vyvážené jedlo. Konzumácia cestovín nás dokonca môže robiť šťastnejšími, pretože obsahujú aminokyselinu tryptofan, ktorú náš organizmus premieňa na serotonín, neurotransmiter s antidepresívnymi účinkami.
Nebezpečné metódy
V globálnej spoločnosti pôsobí mnoho faktorov, ktoré zaisťujú popularitu rôznym diétam. Stačí, ak nejaká celebrita uprednostňuje druh diéty a médiá sa postarajú, aby sa stala známou. Je však dobré vyhýbať sa módnym diétam, pretože väčšina z nich nemá žiadny reálny vedecký základ.
Vhodná je konzultácia s odborníkom, pretože každá diéta by mala byť šitá na mieru. Každý človek má určitú fyzickú konštitúciu a metabolizmus a len pri štúdiu komplexného stavu pacienta je možné určiť správny režim.
Vyhýbajte sa diétam, ktoré sľubujú schudnúť sedem kilogramov za sedem dní, a všetkým zázračným pilulkám, ktoré môžu poškodiť zdravie. Len lekár môže predpisovať lieky, ktoré pomáhajú prispôsobiť sa diéte a optimalizovať jej účinky. Akúkoľvek farmakologickú formu, aj keby bola prírodná, v podobe tabletiek či nápojov, je potrebné užívať len pod dohľadom lekára.