Trump na summite kritizoval Nemecko, posledné slovo mala Merkelová

12.7.2018 00:23

29 lídrov členských krajín Severoatlantickej Aliancie sa na summite v Bruseli zaoberajú najmä otázkami posilnenia bezpečnosti, či dodržiavaním obranných záväzkov členských štátov. Americký prezident Donald Trump nešetril kritikou a obvinil Nemecko, že je kvôli miliardovým kontraktom za ruský plyn pod "totálnou kontrolou" Ruska.

Očakávaná kritika

Trump už pred summitom kritizoval Nemecko ako jednu z členských krajín Aliancie, ktoré si dostatočne neplnia svoje záväzky v oblasti výdavkov na obranu. V stredu ráno v Bruseli svoj slovník pritvrdil, keď počas pracovných raňajok so Stoltenbergom naznačil, že Nemecko, ako bohatá krajina, by okamžite mohla naplniť požadovaný dvojpercentný podiel výdavkov na obranu. Okrem toho obvinil Nemecko, na obranu ktorého ide podľa neho mnoho peňazí amerických daňových poplatníkov, že je kvôli miliardovým kontraktom za ruský plyn pod "totálnou kontrolou" Ruska.

Nemecká kancelárka sa po príchode na summit NATO snažila vyvrátiť Trumpove obvinenia, podľa ktorých vláda je v Berlíne pod ruským vplyvom. Novinárov v tejto súvislosti upozornila, že vyrastala v komunistickom východnom Nemecku. "Bola som súčasťou Nemecka pod kontrolou Sovietskeho zväzu a dnes som veľmi šťastná, že ako Spolková republika Nemecko sme slobodní. Môžem teda povedať, že sami si môžeme určovať našu vlastnú politiku a robiť vlastné rozhodnutia, a to je veľmi dobré najmä pre ľudí vo východnom Nemecku," povedala Merkelová novinárom.

Nemecko prispieva dosť

S odkazom na Trumpovu kritiku, týkajúcu sa výdavkov na obranu, Merkelová upozornila, že Nemecko dostatočne prispieva na chod Aliancie. "Nemecko je druhým najväčším poskytovateľom vojenských jednotiek, najväčšiu časť našej vojenskej kapacity ponúkame v prospech NATO. Do dnešného dňa máme silnú angažovanosť v Afganistane, kde tiež bránime záujmy Spojených štátov," opísala situáciu.

V podobnom duchu sa v stredu vyslovila aj nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová. Podľa jej slov si Nemecko na americkú kritiku už zvyklo, zároveň však upozornila, že v rámci národných príspevkov do NATO sa netreba zameriavať len na dvojpercentný cieľ zvýšenia výdavkov na obranu, ale treba si všímať aj širší rozmer účasti na medzinárodných misiách.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok