Stíhačky nie sú cukríky z obchodu. Pribudnú postupne, tvrdí Danko

24.6.2018 13:51

Zmena letky armádnych stíhačiek sa bude diať postupne. Nikto si nemôže myslieť, že v roku 2019 stíhačky MiG kompletne nahradia stroje F-16 alebo Gripeny. Upozornil na to predseda Národnej rady a koaličnej SNS Andrej Danko v relácii V politike počas debaty, ktorá sa týkala nákupu nových stíhačiek pre slovenské vzdušné sily.

Investícia rozvrhnutá do roku 2030

"Nemôžeme ich šmahom vymeniť všetky, to nie sú cukríky z obchodu. Nedá sa to technicky a ani finančne. Veď by skolabovalo hospodárstvo,“ pripomenul Danko s tým, že celá investícia je rozvrhnutá až do roku 2030. Podľa neho pôjde o postupnú premenu, nové stíhačky budú nahradzovať ruské stroje, ktoré bude potrebné vyradiť. "Dobrý hospodár doderie to, čo ešte môže používať," dodal šéf národniarov. Zámerom podľa neho nie je okamžite sa vzdávať lietadiel, ktoré sú ešte použiteľné.

V prípade nových strojov Danko kategoricky odmietol, že by jeho strana preferovala niektorú z ponúk. "Jediné, čo chceme je, aby Slovensko dostalo najlepšie stroje za najlepšiu cenu, takú, akú nám okolité štáty budú závidieť," vyhlásil.

Nákup nesilia

Je tiež presvedčený, že je nemiestne vyhlasovať do médií, že stroje F-16 sú drahšie ako Gripeny. "Myslím si, že tie ceny budú vo finále veľmi porovnateľné, odôvodniteľné,“ povedal. Teraz má ísť podľa neho o to, aby Švédi a Američania súťažili, kto môže poskytnúť Slovensku lepšie podmienky. V prípade zverejnenia ceny verí, že po skončení súťaže bude i úspešný uchádzač súhlasiť s tým, aby bola finálna suma odtajnená.

Samotný odklad rozhodnutia vlády o nákupe stíhačiek a rozhodnutie premiéra Petra Pellegriniho vníma ako zodpovedný prístup. "Nikto tu nesilí žiadny nákup," ubezpečil Danko. "Minister Gajdoš si však ctí záväzok z uznesenia vlády, ktorým sa podklad pre rozhodnutie o nákupe stíhačiek má dostať na vládu do 29. júna. Tak to aj urobí, to ale neznamená, že vláda to má okamžite prerokovať," dodal.

Systémová podpora

Podpora domácich výrobcov a slovenských produktov by podľa Danka mala byť zabezpečená systémovou podporou z obratu obchodných reťazcov. S touto snahou, ktorá by mala dostať počas leta podobu legislatívneho návrhu, je podľa neho už oboznámený aj rezort financií.

Danko vyhlásil, že ak sa obchodné reťazce „nenaučia správať“ voči domácim výrobcom, pôdohospodárom i potravinárom, "bude tu snaha štátu, aby sme od obchodných reťazcov dostali financie do kolobehu podpory potravinárov a pôdohospodárov". Podľa Danka pôjde o osobitný odvod. "Ktorý vytvorí to, že do podpory na zelenú naftu a podpory predaja produktov slovenských výrobkov by sa systémovo dostávali peniaze z obratov obchodných reťazcov,“ uviedol.

Zneužívanie na politický marketing

Verí, že opodstatnenie systémovej podpory pochopia aj samotné obchodné reťazce. "My potrebujeme naučiť našich spotrebiteľov na domáce výrobky, ale tie musia byť naozaj slovenské, od slovenských výrobcov," zdôraznil.

V diskusnej relácii sa venoval i aktuálnym protestom farmárov. Danko vyhlásil, že zo strany podpredsedníčky vlády SR a ministerky pôdohopodárstva Gabriely Matečnej je snaha aktívne riešiť problémy, ktoré nastolili farmári. Upozornil však, že časť podmienok, ktoré prezentovali, sa už plní, iné sú zasa nevykonateľné. Zdôraznil, že riešenie môže priniesť len odborná debata a záujem o takúto odbornú diskusiu. "Žiaľ pri farmároch sa pohybujú aj ľudia, ktorí s pôdou nemajú nič spoločné a celé to zneužívajú na svoj politický marketing," dodal Danko.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok