O stíhačkách vláda rozhodne neskôr, Pellegrini vysvetlil, prečo
Odklad rozhodnutia o výbere dodávateľa nových stíhačiek nie je vyjadrením nedôvery ministerstvu obrany, ale snahou o objektívne najlepšie rozhodnutie založené na dôkladnom a precíznom oboznámení sa s predloženými ponukami. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini.
Rozhodnutie neznamená nedôveru
"Musíme mať istotu, že sme sa rozhodli správne a musíme si byť istí, že si toto rozhodnutie vieme aj obhájiť," uviedol Pellegrini v súvislosti s rozhodnutím, že vláda do konca júna, tak ako bolo pôvodne avizované, o nákupe stíhačiek nerozhodne. Premiér priznal, že ponuky detailne nepozná, chce preto aj osobne čas, aby sa s nimi oboznámil. „Nemôže odo mňa nikto chcieť, že v pondelok sa dozviem prvotné informácie a v stredu predstúpim pred Bezpečnostnú radu SR a vládu," uviedol. Vypočuť si chce aj názor ľudí z ministerstva financií.
Či je možné, že vláda pri svojom rozhodnutí napokon zmení návrh, ktorý predloží ministerstvo obrany, špekulovať odmietol. "Je to v každom prípade skupinové rozhodnutie, nie moje, ani pána ministra Gajdoša," zdôraznil.
Premiér má dôveru v transparentnosť postupu, keďže sa o americkej i švédskej ponuke rokuje na úrovni vlád. Je si však vedomý, že bude potrebné transparentne verejnosti vysvetliť argumenty, ktoré viedli k rozhodnutiu sa pre konkrétnu ponuku. "To je dôležité, aby nevzniklo podozrenie, že si na tom niekto upatlal nejaký obchod pomimo," zdôraznil premiér v rozhlasovej relácii.
Premiér sa farmárov nebojí
Podľa premiéra momentálne nie je na Slovensku situácia, aby museli vyjsť farmári do ulíc. „A tí, ktorí prišli do Bratislavy, si musia uvedomiť, či chcú riešiť problémy, alebo robiť politiku,“ dodal. Podľa neho, ak by chceli naozaj riešiť problémy, tak sa napríklad nebudú handrkovať pred sídlom podpredsedníčky vlády, koľkí môžu ísť na stretnutie. "Ak chcú riešiť problém, tak mali prijať pozvanie, nie to odmietnuť,“ zdôraznil. Odmietol, že by sa ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná alebo on sám báli prísť medzi farmárov. Nemyslí si zároveń, že by mali povinnosť pristúpiť na formu, ktorú navrhovali farmári.
"Nie sme povinní sa zúčastňovať teatrálnych stretnutí a sadnúť si za kocky slamy na Tyršovom nábreží, nie sme tu v banánovej republike, máme tu predsa určité štandardy,“ upozornil. „Ak chcú framári riešiť problémy, musia sa stretávať s rezortmi, ktoré tie problémy riešiť vedia. Čo asi tak vyriešili v Prezidentskom paláci? No nič,“ povedal Pellegrini.
O problémoch chce hovoriť na farme
Zopakoval, že hľadanie riešenia nemôže ísť cestou ultimát. „Takto to nefunguje, nech si na toto nikto nezvyká,“ poznamenal. Uistil zároveň, že má vždy snahu problémy aktívne riešiť. "A preto aj v tomto prípade opakujem prísľub, že prvý júlový týždeň sa vyberiem na východ Slovenska a chcem zájsť na viacero malých fariem a porozprávať sa s farmármi o ich problémoch, o reálnej situácii, tam nech mi to povedia priamo tí, ktorí tam pracujú,“ uviedol.
Na druhej strane odmieta priživovanie sa na politickom pnutí, do súvislosti dal protest farmárov a aktivity iniciatívy Za slušné Slovensko. "Netuším, prečo oganizátori Za slušné Slovensko opäť volali ľudí do ulíc, pretože nič také dramatické sa nestalo, aby bol na to dôvod,“ skonštatoval premiér. Za iniciatívou vníma aj ambície viacerých organizátorov protestných zhromaždení uchádzať sa o mandáty v komunálnych voľbách a tým teda i súčasť ich predvolebnej kampane. "Ja im to neberiem, majú na to právo, ale tak k tomu budem aj pristupovať,“ uviedol.