Je za tým globálne otepľovanie, priznali meteorológovia po búrkach
V posledných troch desaťročiach registrujú meteorológovia v mimotropických oblastiach vrátane Slovenska častejší výskyt extrémnych zrážok. Rastie pritom nielen frekvencia ich výskytu, ale zvyšujú sa aj úhrny zrážok. Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, od polovice 20. storočia sa intenzita krátkodobých zrážok zvýšila nad kontinentmi severnej pologule o štyri až sedem percent, čo je veľmi významný nárast.
Hlavnou príčinou tohto trendu je globálne otepľovanie, teda vyšší obsah vodnej pary v atmosfére, ktorý rastie v dôsledku zvyšovania priemernej globálnej teploty. Meteorológovia vysvetlili, že oteplenie atmosféry o 1° C vedie k nárastu obsahu vodnej pary v atmosfére až o sedem percent, čo zvyšuje pravdepodobnosť výskytu extrémne vysokých úhrnov zrážok. „V posledných rokoch sme mali len veľmi málo príležitostí vychutnať si pokojný a mierny dážď. Naopak, čoraz častejšie sme vo svojom okolí konfrontovaní s nebezpečenstvom extrémnych zrážok, konštatoval SHMÚ.
Ako príklad ústav uviedol minulotýždňové búrky, ktoré boli najintenzívnejšie na juhozápade Slovenska. „Pri búrkach spadlo vo veľmi krátkom čase veľké množstvo zrážok, v niektorých lokalitách dokonca porovnateľné s celkovým júnovým mesačným úhrnom,“ uviedol SHMÚ. V stredu za 24 hodín spadlo napríklad v Bratislave na Kolibe 53,8 mm zrážok, v Bratislave na letisku 44,4 mm, v Čunove 55,7 mm, Žihárci 60,5 mm alebo v Jakubove na Záhorí 65,5 mm. Na niektorých miestach dosiahla intenzita krátkodobého dažďa aj viac ako 15 až 20 mm za 15 min, čo je hodnota, ktorá sa v oblasti Bratislavy vyskytuje len raz za 10 až 20 rokov.
Na stanici Kuchyňa – Nový Dvor neďaleko mesta Malacky meteorológovia v troch za sebou nasledujúcich dňoch zaznamenali búrkovú činnosť sprevádzanú výdatným dažďom, pri ktorej bol v období 4. až 6. júna trojdenný úhrn atmosférických zrážok 122,7 mm, čo je rekord pre túto oblasť. Pravdepodobnosť výskytu takéhoto úhrnu zrážok v tejto lokalite pre mesiac jún presahuje 100 rokov.