Zatvoria mešity, vyhostia imámov. Rakúšania udrú na radikálny islam
Rakúska vláda nariadila uzavretie siedmich mešít v krajine a v rámci svojho "boja proti politickému islamu" plánuje tiež vyhostiť početných imámov. Oznámili to spolkový kancelár Sebastian Kurz a členovia jeho kabinetu.
Zákaz financovania zo zahraničia
"Paralelné spoločnosti, politický islam a tendencie k radikalizácii nemajú v našej krajine miesto," vyhlásil Kurz. Avizované opatrenia sú prvými dôsledkami preverovania islamských združení a mešít v Rakúsku, blízkych Turecko-islamskému zväzu pre kultúrnu a spoločenskú spoluprácu v Rakúsku (ATIB). Uzavretá má byť okrem iných mešita tureckej krajne pravicovej organizácie Siví vlci na námestí Antonsplatz vo viedenskom obvode Favoriten.
O povolenie na pobyt v Rakúsku by mohlo prísť 40 moslimských duchovných zo združenia ATIB, ktorých momentálne vyšetrujú pre podozrenie z porušenia zákazu financovania so zahraničia, oznámil rakúsky minister vnútra Herbert Kickl. V dvoch prípadoch je už isté, že imámov vykážu z krajiny, pričom úrady sa momentálne zameriavajú na celkovo 60 z celkovo 260 imámov pôsobiacich v Rakúsku, odznelo na tlačovej konferencii v Úrade spolkového kancelára vo Viedni. "Sme len na začiatku," doplnil vicekancelár Heinz-Christian Strache.
Vojenské hry s deťmi
Východiskom ohlásených opatrení je rakúsky zákon o islame z roku 2015, ktorý od moslimskej komunity žiada pozitívny postoj voči rakúskemu štátu a spoločnosti. Okrem iného tiež zakazuje financovanie moslimských inštitúcií zo zahraničia.
Práve ATIB je už dlhšie terčom kritiky, najmä pre obvinenia z tureckého nacionalizmu, píše ORF. ATIB funguje ako zastrešujúca organizácia, ktorá v Rakúsku zastupuje vyše 60 spolkov. Rozruch nedávno vyvolali "vojenské hry" s deťmi v uniformách v jednej z viedenských mešít ATIB-u; rakúska vláda však prešetruje aj správy o aktivitách Sivých vlkov v mešitách v krajine.
Podľa tureckej vlády, ktorá reagovala na rozhodnutie Rakúska, ide o prejav "islamofóbnej, rasistickej a diskriminačnej vlny v tejto krajine", uviedol hovorca tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin. Rakúska vláda podľa neho svojimi "ideologickými praktikami" porušuje univerzálne právne princípy i práva menšín. "Snahy normalizovať islamofóbiu a rasizmus musia byť v každom prípade odmietnuté," dodal Kalin.