Matovič prezradil, kedy by podporil zmenu ústavy navrhovanú Smerom

21.5.2018 16:09

Poslanci za hnutie OĽaNO podporia návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, ak budú môcť ženy odchádzať do penzie skôr ako muži podľa počtu detí, ktoré skončili aspoň strednú školu najnižšieho stupňa. Na tlačovej besede to uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Matovič prezradil, kedy by podporil zmenu ústavy navrhovanú Smerom
Foto: SITA/Branislav Bibel

Budú musieť nájsť kompromis

Za každé dieťa, ktoré by podľa neho ukončilo aspoň učňovku, by mohla ísť žena do dôchodku o rok skôr. "Za tejto podmienky sme ochotní podporiť návrh Smeru," povedal. Líder hnutia OĽaNO zároveň požaduje, aby sa ženám roky, o ktoré by išli do dôchodku skôr, považovali za odpracované, čím by sa im dôchodok pre skorší odchod do penzie neznižoval. "Na rozdiel od Smeru žiadame, aby boli ženám tieto roky započítané ako odpracované," zdôraznil.

"Ideme s tým zajtra na rokovanie za ministrom Richterom, rokovali sme o tejto požiadavke už aj s podpredsedom sociálneho výboru, pánom Podmanickým a verím, že nájdeme spoločnú reč," povedal. Samotné stanovenie stropu na vek odchodu do dôchodku považuje Matovič za správny krok, ktorý mal podľa neho prísť už dávno.

Strana Smer-SD navrhuje zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku pre mužov a bezdetné ženy na 65 rokov, pre ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, na 64 rokov a pre ženy, ktoré vychovali dve a viac detí, na 63 rokov. Návrh ústavného zákona o stanovení stropu na vek odchodu do dôchodku majú poslanci NR SR za Smer-SD predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Keďže pôjde o návrh ústavného zákona, na jeho schválenie bude potrebné hľadať kompromis aj s opozičnými stranami.

SNS návrh kritizuje

Súčasťou legislatívneho návrhu má byť aj zakotvenie existencie prvého, druhého a tretieho dôchodkového piliera. Tieto ustanovenia predseda Smer-SD Robert Fico minulý týždeň nazval "ponukou pre opozíciu". "Podľa mňa je to silná záruka, ak sa objaví v Ústave Slovenskej republiky zmienka, že máme v podstate tri piliere dôchodkového zabezpečenia," povedal. Podľa Fica by to znamenalo, že ak by mal niekto v budúcnosti ambíciu dotknúť sa existencie druhého a tretieho piliera, narazí na Ústavu SR.

Slovenská národná strana presadzuje, aby strop na odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov. Nemôže preto podporiť zmenu ústavného zákona, ktorú predložila strana Smer-SD spočívajúcu v zastropovaní veku odchodu do dôchodku pre mužov na 65 rokov. Návrh Smeru-SD považujú národniari za málo ambiciózny. "Pokiaľ nebude možné presadiť uvedené v Ústave SR, SNS navrhne predmetný strop zákonom," tvrdia predstavitelia SNS.

Strop bude stáť miliardy

Vláda Roberta Fica v roku 2013 zaviedla od roku 2017 automatické zvyšovanie veku odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch. Podľa Fica by muži mohli dôchodkový strop na úrovni 65 rokov dosiahnuť v rokoch 2035 až 2037, pričom hranica 63 rokov pre ženy s vychovanými dvomi a viac deťmi by mohla platiť od roku 2025.

Podľa platného mechanizmu zvyšovania penzijného veku by pritom ľudia, ktorí sa narodili, alebo ešte narodia v tomto roku, podľa Fica odišli na penziu až v takmer 71 rokoch. Ak by sa podľa Fica zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 65 rokov, do roku 2075 by to Slovensko stálo okolo 80 miliárd eur.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok