Prezident Andrej Kiska sa v Makove sklonil pred vojnovými veteránmi
Porážka fašizmu v druhej svetovej vojne nebola iba veľkým vojenským víťazstvom v najkrvavejšom konflikte 20. storočia. Bola víťazstvom európskej civilizácie, rešpektujúcej dôstojnosť každého človeka. Prezident SR Andrej Kiska to povedal v príhovore na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom pri Pamätníku 1. čs. partizánskej brigády Jana Žižku v kysuckej obci Makov.
Najdôležitejšie víťazstvo
"Zišli sme sa na hranici Českej a Slovenskej republiky pri poslednej oslobodenej obci v druhej svetovej vojne na našom území, aby sme si pripomenuli najdôležitejšie víťazstvo v novodobej histórii našich dvoch krajín a celej Európy. Pred 73 rokmi, 8. mája 1945, ľudia v Európe vyhrali zápas o vlastné, ale aj o naše prežitie. Dnes sme sem prišli, aby sme sa im poďakovali za ich obetavosť, statočnosť a vytrvalosť. Vzdávame úctu vojakom a vojačkám 1. československého armádneho zboru, hrdinom slávnej Červenej armády, rumunskej armády, ktorí bojovali na území Slovenska. Vzdávame úctu partizánom, členom a členkám domáceho odboja, ako aj spojencom na východnom fronte," povedal prezident SR.
Podľa ministra obrany SR Petra Gajdoša je Pamätník 1. československej brigády J. Žižku symbolom oslobodenia Československa a konca druhej svetovej vojny. "Som nesmierne rád, že som si mohol pripomenúť 73 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny, kedy boli posledné obce oslobodené v rámci ostravskej operácie 18. armádou štvrtého ukrajinského frontu Červenej armády. Som presvedčený, že žijúci, ale aj tí, ktorí položili vlastné životy za oslobodenie našej vlasti, si zaslúžia aj 73 rokov po ukončení vojny našu úctu," zdôraznil minister obrany.
Starosta Makova Martin Pavlík pripomenul, že obyvatelia Kysúc túžobne očakávali oslobodenie a koniec vojny. "Mnohí pamätníci spomínali na večerné modlitby, v ktorých prosili Boha o mier a zaviazali sa deň skončenia vojny sláviť ako veľký sviatok. My, ich potomkovia, by sme na tento sľub nemali zabúdať. Mali by sme pamätať, že v bojoch na Kysuciach položilo život viac ako 480 vojakov a dôstojníkov, aby boli napokon 3. mája 1945 ako posledné na Slovensku oslobodené obce Klokočov a Makov," dodal Pavlík.
Zaznela aj česká štátna hymna
Prezident SR Andrej Kiska ocenil pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom osem priamych účastníkov bojov za oslobodzovanie územia súčasnej Slovenskej republiky. Medailu prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti SR si prevzali Nadežda Brůhová a Věra Holubeva. Ďakovnú medailu za významné zásluhy o oslobodenie, obranu a bezpečnosť SR udelil prezident SR Jozefovi Glembovi, Martinovi Kolárikovi, Matejovi Valockému a Jaroslavovi Prokopovi.
Medaily prezidenta SR za významné zásluhy o rozvoj v oblasti obrany a bezpečnosti SR prevzal v mene brigádneho generála vo výslužbe Miloslava Masopusta a poručíka vo výslužbe Josefa Kaufmana zástupca veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku Pavel Sladký. "Veľvyslanectvo Českej republiky v Bratislave veľmi oceňuje, že na tomto pietnom akte zaznela po slovenskej štátnej hymne aj česká štátna hymna. Sme radi, že pán prezident ocenil spoločný boj Čechov a Slovákov v druhej svetovej vojne," podotkol Sladký.