Kiska v Kórei videl budúcnosť, je za projekty s pridanou hodnotou
Andrej Kiska sa na návšteve vyspelej Južnej Kórey stretol s prezidentom krajiny aj so zástupcami spoločnosti, ktorá u nás nemálo investuje. Diskutoval o potrebe vzdelávania a jeho súvisu s úspechom krajiny, videl technologickú "budúcnosť sveta" a zasadzoval sa o to, aby na Slovensku vznikali aj projekty s pridanou hodnotou.
Spomenul prezývku Tatranský tiger
Na to, aby krajina patrila k najvyspelejším ekonomikám sveta, je potrebná investícia do vzdelania, do mladých ľudí a do inovácií. Prezident Andrej Kiska tak reagoval na otázku, o čom sa rozprávali počas stretnutia s juhokórejským partnerom Mun Če-inom. "Pred 50 rokmi bola Južná Kórea jednou z najchudobnejších krajín sveta. Dnes patrí medzi 11 najvyspelejších ekonomík sveta. Veľa sme diskutovali o tom, ako sa to dá dosiahnuť," spresnil. Zároveň zdôraznil, že Južná Kórea je pre Slovensko nesmierne dôležitý partner. "Viac ako 50 percent investícií z mimoeurópskych krajín prišlo práve z Južnej Kórey. Bolo investovaných viac ako 2,5 miliardy eur a viac ako 100 spoločností vytvorilo tisíce pracovných miest. Veľmi dôležité je, že aj Slovensko je tu vnímané ako veľmi úspešná krajina a ako krajina, o ktorú sa môže Južná Kórea opierať," konštatoval Kiska.
V otázke blížiaceho sa medzikórejského summitu, ktorý sa uskutoční 27. apríla, sa Kiska a Mun zhodli na tom, že dialóg je nesmierne potrebný a prospešný. "Nie zastrašovanie, ale dialóg a nachádzanie mierových riešení," uzavrel slovenský prezident. Mun počas rokovania ocenil, že v krátkej histórii bilaterálnych vzťahov ich Slovensko a Južná Kórea konzistentne rozvíjali. Vyjadril potešenie nad tým, že mnoho kórejských firiem vrátane Kia Motors a Samsung Electronics aktívne podnikajú v domovskej krajine, pričom dosahujú spoločne prospešné výsledky taktiež na Slovensku.
"Slovensko po vstupe do NATO a EÚ bolo schopné dosiahnuť politickú stabilitu a prudký ekonomický rast. Dostali ste prezývku 'Tatranský tiger', vaša krajina taktiež prispieva k medzinárodnému mieru a bezpečnosti," uviedol juhokórejský prezident, pričom poukázal na slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a na súčasného predsedu Valného zhromaždenia OSN Miroslava Lajčáka. Následne si Andrej Kiska na Národnom cintoríne v Soule uctil prostredníctvom ceremónie kladenia vencov vojakov padlých v kórejskej vojne.
Ako bude vyzerať svet o 10 rokov
Kiska vyjadril veľký záujem o to, aby spoločnosť Samsung Electronics naďalej investovala na Slovensku, ale zároveň by ocenil, ak by sa viac investovalo aj z pohľadu výskumu, aby sa na Slovensko viac prinášali projekty s väčšou pridanou hodnotou. Slovenský prezident to povedal novinárom po prehliadke kórejskej spoločnosti.
"Samsung patrí medzi absolútnych lídrov v oblasti inovácií, v oblasti techniky a ja som veľmi rád, že aj táto spoločnosť má fabriku u nás. Diskutovali sme veľa o budúcnosti, o tom, ktorým smerom sa svet bude vyvíjať. Myslím si, že tu v tejto budove sme videli asi budúcnosť sveta, ako bude vyzerať o desať rokov, ako budú monitorované naše domácnosti, ako bude monitorované naše zdravie, asi ako sa bude žiť a som rád, že Samsung je v našej krajine a že je veľmi spokojný ako investor s tým, že otvorili fabriku u nás," konštatoval Kiska.
Spoločnosť Samsung Electronics je druhým najväčším investorom na Slovensku po Kia Motors. Obe spoločnosti dlhodobejšie patria medzi troch najväčších exportérov Slovenska. Zároveň patria medzi top päť najväčších podnikov v SR. Väčšina kórejských investorov na Slovensku je výrobne a odbytovo naviazaná na dva najväčšie kórejské koncerny Samsung a Hyundai/Kia. Samsung Electronics funguje od roku 1969. Po svete má 220 regionálnych centier, z toho 38 v Európe vrátane Slovenska. Je to spoločnosť, ktorá má viac ako 308.000 zamestnancov a pôsobí v 79 krajinách sveta.