Američania v Bratislave presviedčali, že ich ponuka stíhačiek je najlepšia
Ponuku na nákup stíhacích lietadiel F-16 pre Slovenskú republiku prezentovali v Bratislave zástupcovia amerického zbrojárskeho a leteckého koncernu Lockheed Martin. Spresnili, že ak sa SR pre ich ponuku rozhodne, prvé stíhačky by mohli dodať koncom roka 2022.
Možnosťou sú aj Gripeny
Na Slovensku sa už dlho hovorí o potrebe vymeniť ruské stíhačky MiG-29 za flotilu modernejších bojových lietadiel. Jednou z možností sú stíhacie lietadlá F-16, verzia BLOCK 70, ktoré ponúkajú Spojené štáty a ďalšou možnosťou sú švédske stroje Gripen. Predstaviteľ americkej zbrojovky Michael Kelley priblížil, že cena ponúkaných stíhačiek "bude konkurencieschopná švédskym gripenom a bude súčasťou celého balíka, ktorý zahŕňa výcvik i zbrane," no presnú sumu povedať nechcel, pretože o predaji sa stále rokuje.
Zástupca Lockheed Martin taktiež neuviedol presné náklady za letovú hodinu. Spresnil, že gripeny môžu mať na jednej strane náklady nižšie, no menšia bude v porovnaní s F-16 aj ich životnosť. Termín dodania nebude skôr ako v roku 2022, dôležitá je príprava infraštruktúry na Slovensku. "Plánované dodanie je pred koncom roka 2022," spresnil Kelley s tým, že v tom čase by na Slovensko mali dodať prvé štyri stroje. Niektoré pre výcvik personálu ostanú v USA, dodal.
Ponuka by mala zahŕňať i tréningový program pilotov. "Keďže proces predaja je ešte len v procese riešenia, je ťažké stanoviť presný čas tréningu." Craig Dalle, bývalý pilot vzdušných síl USA, ktorý lietal na F-16-kach podľa vlastných skúseností to odhadol na tri roky. Zdôraznil, že dôležitý je aj výcvik technického personálu, ktorý bude vykonávať údržbu.
Patria vraj k najlepším
Stíhacie lietadlá F-16 BLOCK 70 má v súčasnosti v prevádzke 25 štátov, ku ktorým patrí napríklad Taliansko, Nórsko či Poľsko. Nadzvukové lietadlá F-16 sú podľa Kelleyho "najúspešnejšie stíhačky na svete, čo je overené aj v bojových podmienkach". Tieto stíhacie lietadlá majú lepšiu dobu strehu vo vzduchu, vyššiu maximálnu nosnosť lietadla a taktiež dlhšiu životnosť, tvrdí predstaviteľ Lockheed Martin. "Modernizácia konštrukcie zaisťuje, že F-16 budú lietať minimálne do roku 2045".
Zdôraznil, že jednou z najväčších devíz týchto stíhačiek je radar typu AESA, ktorý ponúka lepší rozsah detekcie a umožňuje sledovanie viac ako 20 cieľov naraz. Rovnako je schopný snímať väčšie objemy dát a používa sa aj v lietadlách 5. generácie. Kongres Spojených štátov amerických začal v stredu 4. apríla na základe požiadavky Ministerstva obrany s procesom schvaľovania ponuky na nákup stíhacích lietadiel F-16 pre Slovenskú republiku v rámcovej sume 2,91 miliardy amerických dolárov.
Slovenský rezort obrany vysvetlil, že finančná čiastka je navýšená o približne miliardu eur z dôvodu, aby sa v prípade ďalších potrieb objednávateľa nemusel opätovne realizovať proces schvaľovania. Ministerstvo obrany zároveň upozornilo, že ak Kongres ponuku schváli, v žiadnom prípade to neznamená, že vedenie rezortu už rozhodlo o nákupe tohto typu stíhacích lietadiel. Po zvážení ponuky, tak z americkej, ako aj zo švédskej strany, predloží minister obrany Peter Gajdoš najefektívnejšie riešenie vláde, a to najneskôr do 29. júna 2018.