Veriaci sa lúčili s kňazom a disidentom Vladimírom Juklom
Stovky veriacich, priateľov, známych sa dnes lúčili s Vladimírom Juklom. Katolíckeho kňaza, ktorý zomrel 1. mája, považovali jeho známi za človeka, ktorý sa celý život snažil o službu pravde, dobru a láske.
Bol väznený za náboženskú činnosť, tajne ordinovaný, so Silvestrom Krčmérym stál pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima (SF). Svätú omšu s pohrebnými obradmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave slávil s ďalšími biskupmi a kňazmi bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský. Po svätej omši kňaza pochovali na cintoríne v Slávičom údolí vedľa jeho príbuzných.
"Duchovný otec Vladimír Jukl stojí pred naším zrakom ako človek, ktorý cez celý svoj život dokazoval svoju vieru, že Ježiša poslal Boh," povedal v homílii arcibiskup Zvolenský. V duchu liturgických čítaní priblížil hlavné medzníky jeho života. Spomenul roky štúdií, práce, roky perzekúcií a väzenia, spolupráce so Silvestrom Krčmérym a chorvátskym kňazom Tomislavom Kolakovičom či duchovnú formáciu mládeže. V závere poznamenal, aby prítomní, dotknutí jeho príkladom, za jeho život ďakovali a nasledovali jeho apoštolského ducha.
Na Vladimíra Jukla spomínali v závere aj ďalší rečníci. Vzájomnú spoluprácu, ktorá trvala roky, ocenil v kondolenčnom liste kardinál Ján Chryzostom Korec, ktorý ho tajne vysvätil za kňaza. "Prvý raz mi ho predstavil jeho verný priateľ Silvo (Silvester Krčméry), ktorý ma navštívil, keď som sa vrátil po ôsmich rokoch predčasne z väzenia v tzv. Pražskej jari," napísal kardinál Korec. Obaja mu predstavili plány s laickým apoštolátom a prosili ho, aby mohli s ním spolupracovať ako s biskupom.
Za Konfederáciu politických väzňov sa s Juklom rozlúčil Rudolf Dobiáš. Pred zhromaždením vystúpil aj bývalý disident František Mikloško. Rozhodujúcimi hýbateľmi Cirkvi na Slovensku v komunizme boli podľa neho biskupi, kňazi, rehoľníci, rehoľníčky, veriaci rodičia a generácia Kolakovičovcov, v ktorej bol práve Jukl a Krčméry. Všetkých, ktorí sa rôznym spôsobom hlásia k odkazu Vladimíra Jukla, ocenil podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ. Vyjadril však poľutovanie nad tým, že slovenské štátne orgány jeho prínos neocenili, kým ešte žil.
Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.