Za dekriminalizáciu marihuany vyšla na námestie v Bratislave stovka ľudí
Na námestí pred Úradom vlády sa konal 4. ročník podujatia Bratislava Million Marihuana March, ktorý má ľuďom pripomenúť pozitívne vlastnosti rastliny rodu Cannabis a napraviť jej reputáciu v očiach verejnosti.
Približne stovka ľudí prišla dnes na bratislavské Námestie slobody podporiť dekriminalizáciu a legalizáciu marihuany. Štvrtý ročník podujatia Bratislava Million Marihuana March prebiehal pokojne, ľuďom chcel pripomenúť pozitívne vlastnosti rastliny rodu Cannabis (konope) a napraviť jej spoločenskú reputáciu. "Cieľom tejto akcie je rozprúdiť verejnú diskusiu na tému liberálnejšieho prístupu ku konope a diskutovať o možnostiach dekriminalizácie a legalizácie, aj keď legalizácia nie je momentálne možná," povedal agentúre SITA hovorca podujatia Štefan Bakoš. Myslí si, že Slováci sú dostatočne vyspelým národom na to, aby dokázali zvládnuť osobnú slobodu, ktorú im garantuje aj Ústava SR. "Je to slobodné rozhodnutie človeka a odborník môže odporučiť, ale nemôže prikázať. Rovnako tak odborníci odporúčajú nekonzumovať alkohol, nefajčiť a ľudia majú aj tak slobodnú možnosť zvoliť si, či budú, alebo nebudú fajčiť a piť," uviedol Bakoš.
Akcia je súčasťou celosvetového podujatia Million Marihuana March, ktoré sa pravidelne od roku 1999 uskutočňuje vždy prvú májovú sobotu v stovkách miest po celom svete. Na úvod zhromaždenia prečítali otvorený list od 66-ročného českého dôchodcu Zdenka Majzlíka, ktorý sa stará o svoju ťažko chorú 45-ročnú dcéru. Žena od 27 rokov trpí roztrúsenou sklerózou, pričom choroba jej spôsobuje silné bolesti. Otec pre ňu pestuje marihuanu, pacientke pomáha zmierniť bolesti. Majzlík hovorí, že sám konope nekonzumuje a je zásadne proti dostupnosti marihuany pre neplnoletých podobne, ako aj k tabaku a alkoholu. Chce len pomôcť dcére, no podľa českých zákonov je dílerom a hrozí mu niekoľkoročné väzenie. Pýta sa, ako je možné zakazovať marihuanu v krajine, kde v každom obchode s potravinami predávajú cigarety, ktoré spôsobujú rakovinu. Rovnako tak je dostupný aj alkohol a ak sa niekto na ulici opije, na pomoc mu príde sanitka so zdravotníkmi. "Čím sa previnili tisíce ťažko chorých ľudí, že na nich mocní môžu posielať svoje mocenské zložky, aby im toto liečivo ukradli a ďalej ich všemožne perzekvovať?," pýta sa v otvorenom liste Majzlík.
Organizátori zdôrazňovali, že konope má široké využitie v zdravotníctve aj v priemysle, napríklad pri výrobe textílií, papiera či pri zatepľovaní. Používa sa na stimuláciu chuti do jedla pri chemoterapii, pôsobí ako analgetikum, dá sa používať na liečbu zeleného očného zákalu, spomaľuje rast rakovinových buniek. Zakladateľ cannabisterapie a odborný garant medzinárodného výskumu Konopí je lék Dušan Dvořák počas svojej prednášky prítomným hovoril, že konope ma pozitívne účinky pri liečbe 250 chorôb. Tvrdil, že má vďaka marihuane skúsenosť s úplným vyliečením Parkinsonovej choroby v počiatočnom štádiu. Priznal, že niektorým konzumentom môže konope spôsobiť úzkostné stavy či depresie. "Každý by mal k tejto byline pristupovať s úctou, ale nemáme právo nikomu nič zakazovať," konštatoval Dvořák.
Napriek tomu, že organizátori pozvali zástupcov všetkých politických strán, na podujatí sa objavil len poslanec za SaS Martin Chren. Akcia Million Marihuana March nenašla pochopenie u poslanca za OĽaNO Alojza Hlinu. Ten na svojom blogu napísal, že cieľom podujatia nie je dekriminalizácia, ale legalizácia marihuany. Na bratislavskom Námestí SNP preto popoludní umiestnil tabuľu s rozmerom jeden krát dva metre s textom: "Dnes, 5. 5. 2012, to na Námestí slobody nie je o slobode. Je to o drogách." Hlinova akcia je symbolická, ohlásil ju len formálne ako zhromaždenie, no aktívne na ňu občanov nepozýval. "Zmyslom je informovať ľudí, ktorí by cez Námestie SNP prechádzali na Námestie Slobody, o čom je akcia Million Marihuana March," uviedol Hlina. Dvořák počas svojej prednášky označil Hlinovo počínanie za farizejstvo. "Ide tu moralizovať človek, ktorý vedie v Bratislave jednu krčmu za druhou," vyhlásil Dvořák.