Vrtuľník Mi-17 je v prevádzke, podrobil sa predpísaným prácam

24.2.2018 13:30

Vrtuľník Mi-17 vyčlenený pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby je opäť v prevádzke. Podľa ministerstva obrany je pripravený plniť úlohy pre potreby domáceho krízového manažmentu. Na vrtuľníku urobili v uplynulých dňoch predpísané práce.

Obranyschopnosť nebola ohrozená

Vrtuľník Mi-17 vyčlenený pre potreby Leteckej pátracej a záchrannej služby je po zálete opäť plne spôsobilý a pripravený plniť úlohy pre potreby domáceho krízového manažmentu. V sobotu to oznámilo ministerstvo obrany. Podľa jeho hovorkyne Danky Capákovej bolo opätovné zalietanie potrebné po vykonaní predpísaných prác, ktoré sa na vrtuľníku realizovali v uplynulých dňoch.

"Situácia okolo pozastavenia leteckej prevádzky vrtuľníkov Mi-17 v žiadnom prípade neohrozila obranyschopnosť SR," zdôraznila hovorkyňa rezortu. Plnenie úloh pátrania a záchrany bolo podľa Capákovej počas obdobia, kedy nemohol tento vrtuľník lietať, zabezpečené, a to v zmysle zákona v súlade so Zmluvou o vzájomnej spolupráci pri pátraní po lietadlách a poskytovaní pomoci pri záchranných akciách. V prípade leteckej nehody by boli k dispozícii vrtuľníky Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR. "Vzdušné sily OS SR mali v pohotovosti aj pozemné pátracie a záchranné skupiny letísk Vzdušných síl OS SR a v prevádzke boli pre potreby vyhľadávania aj vrtuľníky UH-60 M Black Hawk," ozrejmila Capáková.

Výpadok žiadajú vysvetliť

Výpadok bude musieť minister obrany Peter Gajdoš vysvetliť Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Chce to opozícia. Člena výboru Ľubomíra Galka budú zaujímať aj medializované podozrenia, že v minulosti mohlo dochádzať k fiktívnym generálnym opravám. Dočasné odstavenie vrtuľníkov Mi-17 podľa neho ohrozuje obranyschopnosť štátu a je to ďalší kostlivec v skrini Ozbrojených síl.

Rezort obrany deklaroval, že k dočasnému zastaveniu letovej prevádzky vrtuľníkov Mi-17 viedlo preverovanie systému tvorby skladových zásob agregátov leteckej techniky v predchádzajúcom období. "Išlo o preventívne opatrenie, ktorého cieľom je vylúčiť čo i len najmenšie podozrenie, že by mohla byť ich používaním ohrozená bezpečnosť pilotov, posádky a pasažierov," vysvetlila hovorkyňa ministerstva s tým, že bližšie informácie rezort poskytne až po ukončení všetkých kontrol, ktoré siahajú až do obdobia obstarávania agregátov od roku 2006.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok