Slovensko neschváli dohovor o predchádzaní násilia na ženách
Premiér Robert Fico nedá súhlas na to, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať jeho zjavné rozpory s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy. Akékoľvek násilie na ženách je neprijateľné, zdôraznil však s tým, že dokument preštudujú. Ak nájdu ustanovenia o kvalitnejšej ochrane žien, pretavia ich do legislatívy.
Nehrozia žiadne sankcie
Slovensko prevezme konkrétne ustanovenia Istanbulského dohovoru, ale pokiaľ nebudú odstránené pochybnosti, pokiaľ nebude zabezpečený súlad s Ústavou SR, premiér Robert Fico nikdy nedá súhlas na to, aby vláda predložila tento dohovor na ratifikáciu.
Premiér to povedal s tým, že rozpor s Istanbulským dohovorom je hlavne v definícii manželstva. Slovensko má v ústave, že manželstvo je zväzok medzi ženou a mužom. Fico zároveň odmietol akékoľvek násilie a dodal, že Slovensku nehrozia žiadne sankcie. Dodal, že toto rozhodnutie je prekonzultované s koaličnými partnermi. Istanbulský dohovor hovorí najmä o predchádzaní násiliu na ženách.
Muž sa môže vyhlásiť za ženu
Slovenská národná strana odmieta Istanbulský dohovor a bude sa snažiť, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. Oznámil to predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. SNS je podľa neho za ochranu žien a nemieni tolerovať násilie na nich páchané. V Istanbulskom dohovore však vidí viaceré riziká. Dohovor by napríklad mohol podľa Bernaťáka vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov.
"SNS hovorí áno ochrane žien. V žiadnom prípade SNS nebude tolerovať násilie na ženách, práve naopak. Ale Istanbulský dohovor nie je iba ochrana žien, ale aj otázka viacerých inštitútov, ktoré by sa plíživým spôsobom vkrádali do našej legislatívy," uviedol na tlačovej konferencii v parlamente Bernaťák.
Napríklad sa podľa neho rozlišuje pohlavie a rod. "Muž sa môže vyhlásiť za ženu, potom sa zosobášiť s ďalším mužom a adoptovať si deti. V tomto vidíme riziko," uviedol Bernaťák. Problematický je podľa neho aj článok, podľa ktorého by štáty museli prijať opatrenia na účel podpory zmien v spoločenských a kultúrnych modeloch správania sa žien a mužov s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a ďalšie zvyklosti založené napríklad na myšlienke stereotypných rolách žien a mužov. "Je to napríklad otázka folklórnych tancov, významu materstva či dojčenia alebo prejavy úcty mužov k ženám, galantnosti. Preto SNS hovorí nie Istanbulskému dohovoru," vysvetlil Bernaťák. SNS je podľa jeho slov pripravená prijať aj trikrát prísnejšie pravidlá na ochranu žien, ako sú v Istanbulskom dohovore.
SaS: Podkladajú sa voličom
Premiér Robert Fico a jeho vláda sa podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej podieľa na šírení tmárstva. „My sa pýtame, ako nízko vie klesnúť kvôli svojim nízkym preferenciám. Ide o Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu. Morálny rozvrat tohto štátu je spojený s fatálnou nevymožiteľnosťou práva, pokrivenou spravodlivosťou a dnes vieme, že aj s tým, že predstavitelia vládnej moci nevedia povedať násiliu na ženách jasné nie,“ povedala Blahová.
Vláda Roberta Fica dáva podľa Blahovej svojim občanom na vedomie, že krajinu bude smerovať preč zo zóny civilizovaných štátov, kde je násilie perzekvované. „Radšej sa podkladajú svojim voličom, ktorí nemajú čas alebo chuť prečítať si Dohovor. Inak by sami zistili, že ničím nezasahuje do Ústavy SR a ani do unikátneho manželského zväzku, ktorý je ústavou chránený,“ upozornila Blahová.