Britskú filmovú cenu BAFTA prevalcoval tragikomický príbeh matky

18.2.2018 23:51

Dráma Tri billboardy kúsok za Ebbingom dominovala v nedeľu večer odovzdávaniu tohtoročných cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení. Presadila sa v celkovo piatich kategóriách vrátane hlavného ocenenia za najlepší film roka.

Film plný nádeje

Tragikomický príbeh matky, ktorej zavraždili dcéru a ktorá hľadá spravodlivosť, porazil v súboji aj rivalov ako Podoba vody a Najtemnejšia hodina. Hlavná predstaviteľka "Troch billboardov" Frances McDormandová si prevzala cenu pre najlepšiu herečku a za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe vyhlásili Sama Rockwella za stvárnenie jedného z policajtov v tomto filme.

Tri billboardy kúsok za Ebbingom získali tiež ceny za najlepší britský film a najlepší pôvodný scenár, ktorý napísal režisér tejto snímky Martin McDonagh. Film má prevažne americké herecké obsadenie, réžia a produkcia však boli v rukách Britov.

McDonagh na nedeľňajšom podujatí v Londýne uviedol, že film o nahnevanej žene, ktorá sa rozhodne konať, zapadá do sezóny filmových ocenení, ktorá sa nesie v znamení kampane proti sexuálnemu zneužívaniu a zastrašovaniu. "Náš film je v mnohých ohľadoch plný nádeje, no je tiež o hneve. Ako sme tento rok videli, hnev je niekedy jediným spôsobom, ako ľudí prinútiť, aby počúvali a zmenili sa," citovala ho agentúra AP.

Herec roka za Churchilla

Režisérom roka je Mexičan Guillermo del Toro za svoju romantickú fantazijnú drámu Podoba vody, ktorá si odniesla aj ocenenia pre najlepšiu hudbu (Alexandre Desplat) a najlepšiu výpravu. Cenu pre najlepšieho herca dostal Gary Oldman, ktorý stvárnil Winstona Churchilla v historickom životopisnom filme Najtemnejšia hodina. Ocenenie posilňuje pozíciu Oldmana ako favorita v rovnakej kategórii amerických Oscarov, ktoré odovzdajú 4. marca.

Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Allison Janneyová za stvárnenie matky krasokorčuliarky Tonye Hardingovej v snímke Ja, Tonya. Cenu BAFTA za výnimočný britský debut získal film I am Not a Witch (Nie som bosorka) režisérky a scenáristky zambijského pôvodu Rungano Nyoniovej. V kategórii najlepší film v inom ako anglickom jazyku cena putuje juhokórejskej dráme Komorná (The Handmaiden).

britain-bafta-awards-2018-arrivals-30035-d56c01bd1bff412190183cda27321e1f_7f000001-035e-0852.jpg Foto:

Šaty s kompromisom

Dve ceny za najlepšiu kameru a najlepšie vizuálne efekty získal sci-fi film Blade Runner 2049. Za najlepší animovaný film vyhlásili snímku Coco. Ocenenie britskej filmovej akadémie za celoživotný prínos si prevzal britský filmový režisér a producent Ridley Scott.

Na slávnostnom odovzdávaní 71. ročníka cien BAFTA v londýnskej Royal Albert Hall boli čestnými hosťami britský princ William, ktorý je prezidentom organizácie BAFTA, a jeho manželka Kate, ktorá v apríli očakáva svoje tretie dieťa.

Vojvodkyňa z Cambridgea prišla v tmavozelených šatách s čiernym opaskom, čím našla strednú cestu medzi politickým prejavom nenáležitým pre členov kráľovskej rodiny - väčšina žien na podujatí totiž bola oblečená v čiernom na podporu hnutia Time's Up (Čas vypršal) proti sexuálnemu obťažovaniu zneužívaniu - a ignorovaním tohto hnutia oblečením si šiat žiarivejšej farby.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok