Vdova po legendárnom Lennonovi sa dožíva osemdesiatpäť rokov
Avantgardná umelkyňa japonského pôvodu Yoko Ono je celosvetovej verejnosti známa ako manželka speváka Johna Lennona, zosnulého lídra britskej hudobnej skupiny The Beatles. 18. februára 2018 sa hudobníčka a výtvarníčka dožíva 85 rokov.
Avantgardná umelkyňa
Pre mnohých fanúšikov legendárnych The Beatles zostáva umelkyňa dôvodom, pre ktorý sa hudobníci v roku 1970 rozišli. Správkyňa dedičstva Johna Lennona patrí medzi najznámejšie vdovy 20. storočia. Yoko Ono sa narodila 18. februára 1933 v japonskom Tokiu v zámožnej aristokratickej rodine. Detstvo strávila v Spojených štátoch amerických, kde získala klasické hudobné vzdelanie.
Od hudby prešla k výtvarnému umeniu a zaradila sa do spoločnosti avantgardných umelcov. Za jedného z nich, klaviristu Toshi Ichiyanagiho, sa v roku 1956 vydala. Jej druhým manželom bol filmový producent Tony Cox, ich spoločná dcéra Kyoko sa narodila v septembri 1963.
Očarilo ho umenie aj výtvarníčka
V roku 1966 výstavu diel Yoko Ono v britskom Londýne navštívil John Lennon, ktorého výtvarníčka i jej nekonvenčné umenie mimoriadne očarilo. Podľa člena slávnych The Beatles bola Yoko Ono silnou osobnosťou s vlastnými názormi a on vraj až pri nej spoznal, čo je skutočná láska. Dňa 20. marca 1969 sa pár zosobášil.
Nespútaný život dvojice bol plný mierových akcií a zároveň spoločných umeleckých aktivít. Zarezonoval napríklad ich projekt Bed-in z mája a júna 1969, kedy ležaním v posteli v niekoľkých svetových hoteloch protestovali proti vietnamskej vojne. Spolu nahrali niekoľko hudobných diel. Po prvý raz sa Yoko Ono objavila po Lennonovom boku na experimentálnom albume Unfinished Music No.1: Two Virgins, ktorý vyšiel v novembri 1968. Album sa viac ako hudbou samotnou, ktorá bola zmesou rôznych zvukových a melodických efektov, stal známym najmä vďaka obalu, na ktorom je fotografia nahého páru. Čiastočne zasiahla cenzúra a tak sa platňa predávala v hnedom papierovom vrecúšku.
Hudobná spolupráca
V decembri 1970 vydala umelkyňa prvý album Yoko Ono/Plastis Ono Band. Všetky piesne na ňom zložila Yoko Ono, hudbu nahrali John Lennon - gitary, Ringo Starr - bicie, a Klaus Voormann - basgitara. V marci 1971 uzrel svetlo sveta druhý štúdiový album pod názvom Fly. Boli na ňom aj piesne Mrs. Lennon a Don't Worry Kyoko, ktorú hudobníčka venovala dcére.
V júni 1972 vydal John Lennon album Some Time in New York City, na ktorom si jeho manželka zaspievala pesničku Sisters O Sisters. Presne na 35. narodeniny Johna Lennona 9. októbra 1975, sa páru narodil syn Sean Ono Taro Lennon. Líder The Beatles si následne dal prestávku, venoval sa synovi a domácnosti, obchodné záležitosti mala na starosti manželka. K hudbe sa vrátil v auguste 1980, keď nahral piesne pre album Double Fantasy a posmrtne vydaný album Milk And Honey. Na oboch participovala aj Yoko Ono.
Vinia ju z rozpadu The Beatles
V roku 1970 sa The Beatles oficiálne rozpadli, z čoho mnohí obvinili práve japonskú skladateľku, speváčku a výtvarníčku. Napriek nesúhlasu ostatných členov skupiny, Lennon svoju manželku vodil na skúšky a snažil sa z nej urobiť piateho člena kapely.
Po násilnej smrti Johna Lennona 8. decembra 1980, kedy ho pred domom v americkom New Yorku zastrelil Mark Chapman, sa Yoko Ono venovala umeleckej činnosti, zorganizovala niekoľko výstav svojich prác. V roku 1995 usporiadala koncertné turné k albumu Rising, na ktorom ju sprevádzala skupina jej syna Seana. Po roku 2000 vydala päť albumov, v roku 2007 vyšli dve platne remixov jej skladieb z predchádzajúceho obdobia, vo februári Yes, I'm A Witch a v apríli 2007 Open Your Box. V septembri 2009 vyšiel album Between My Head And The Sky a v septembri 2012 album YokoKimThurston, ktorý nahrala trojica - Yoko Ono, Kim Gordon a Thurston Moore.