Pri eurofondoch nemajú byť pochybnosti, Fico hovorí o 38 opatreniach

12.2.2018 12:13

Žiadne pochybnosti v oblasti transparentnosti čerpania eurofondov. To chce docieliť predseda vlády Robert Fico. V tejto súvislosti hovorí o tridsiatich ôsmich podporných opatreniach. Vďaka nim by malo byť čerpanie eurofondov účelné, efektívne a zjednodušené.

Zjednodušiť čerpanie eurofondov

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu by mal skontrolovať, ako fungujú procesy čerpania eurofondov v jednotlivých rezortoch spolu s odborom prevencie korupcie Úradu vlády SR. Informovali o tom Robert Fico,  podpredseda vlády Peter Pellegrini (obaja Smer-SD) a riaditeľ odboru prevencie korupcie Peter Kovařík.

"Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili ako prvý nadrezortný projekt 38 opatrení, ktoré sme neurobili sami na úrade, ale urobili sme ich v spolupráci s neziskovými organizáciami, s tretím sektorom a hlavne aj s Nadáciou Zastavme korupciu, a týchto 38 opatrení má významnejšou mierou podporiť stransparentnenie celých procesov v rámci čerpania eurofondov," priblížil Pellegrini s tým, že na základe dohody s premiérom sa rozhodli vykonať hĺbkovú kontrolu na jednotlivých rezortoch, či sa tieto opatrenia reálne uplatňujú v praxi.

"Očakávam spoluprácu aj pána riaditeľa odboru prevencie korupcie, že spoločne útvary pána Pellegriniho a ľudia, ktorí pracujú na odbore prevencie korupcie, prídu po prvé s hodnotením toho, čo sme dosiahli a kde sa nachádzame, ďalej očakávam, že prídu s ďalšími novými podnetmi, ako ešte možno sprísniť alebo zabezpečiť transparentnosť jednotlivých procesov, ale rovnako chcem, aby prišli aj s návrhmi, ako zjednodušiť čerpanie európskych fondov," poznamenal premiér s tým, naše nastavenie procesov je trikrát náročnejšie a prísnejšie ako v Bruseli.

Preveria postavenie úradníkov

Pellegrini uviedol, že v súčasnosti je na Slovensku v oblasti eurofondov nastavený taký komplikovaný systém, že takmer nie je možné v priebehu dvoch rokov niečo začať realizovať. "Práve takáto komplikovaná schéma, myslím si, vytvára podstatne viac možností pre niekoho správať sa korupčne alebo netransparentne, ako keď tieto procesy zjednodušíme," zhodnotil podpredseda vlády.

Vo všetkých ústredných orgánoch štátnej správy by sa mali tiež analyzovať jednotlivé procesy a vyhodnotiť, aké je postavenie úradníka v procesoch. "Všade tam, kde budeme vidieť, že úradník má silné postavenie, tam sa bude výrazne zvyšovať kontrola a bude sa výrazne zvyšovať aj právna zodpovednosť tohto človeka," ozrejmil Fico. Na základe tejto analýzy rizík by si mali všetky rezorty nastaviť vlastný plán na boj proti korupcii. Riaditeľ odboru prevencie korupcie vysvetlil, že pripravujú metodiku, na základe ktorej upozornia orgány vykonávajúce analýzu rizík, ktoré konkrétne faktory majú posudzovať.

Premiér pripomenul, že zákon o ochrane oznamovateľov je v pokročilom štádiu. "Náš zámer je úplne jasný, aby 1. januára 2019 nadobudol tento zákon účinnosť a aby na Slovensku fungoval samostatný úrad na ochranu oznamovateľov korupcie,“ vysvetlil Fico. Premiér tiež predstavil iniciatívu úradu vlády, ktorý sa chce uchádzať o certifikát ISO 37001. Ide o medzinárodne uznávaný certifikát, ktorý hovorí o tom, že úrad spĺňa všetky kritériá v boji proti korupcii. Premiér očakáva, že tento certifikát by mal mať úrad vlády do konca roka 2018.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok