Zomrela ikona sci-fi a fantasy, spisovateľka Ursula Le Guinová
Vo veku 88 rokov zomrela oceňovaná americká spisovateľka Ursula Kroeberová Le Guinová, známa najmä vďaka svojim bestsellerovým poviedkam a románom z oblasti science fiction a fantasy. Spisovateľka podľa vyhlásenia svojej rodiny pokojne skonala v pondelok vo svojom dome v meste Portland v americkom štáte Oregon po tom, ako nejaký čas bojovala s chorobou.
Predali sa milióny výtlačkov
Le Guinová okrem žánru fantasy a science fiction písala tiež poéziu, poviedky a literatúru pre deti a mládež. V roku 1969 ju preslávil sci-fi román Ľavá ruka tmy - česky vyšiel v roku 1995 vo vydavateľstve Argo, ktorého dej sa odohráva v ďalekej budúcnosti na fiktívnej planéte Gethen.
Ursula Le Guin has been a hero of mine for 20 years. She's done so much, and she will continue to do good even though she's gone.
— Hank Green (@hankgreen) January 23, 2018
She recorded a podcast recently and I want everyone who can to listen to it. I haven't stopped thinking about it for weeks. https://t.co/K8GbRLWenR
Okrem tohto diela je celosvetovo i v slovenčine medzi čitateľmi najobľúbenejším cyklus jej sci-fi románov zo Zememoria - od roku 2004 vychádzal po slovensky vo vydavateľstve Slovart. Knihy patriace k tejto ságe boli preložené do 16 jazykov a na celom svete sa z nich predali milióny výtlačkov.
Draci, čarodejníci, vesmírne lode
Le Guinová celkovo napísala viac ako 20 románov a vyše 100 poviedok. V jej knihách vystupujú okrem iného draci, čarodejníci či vesmírne lode, pričom jej postavy často riešia problémy rasy, pohlavia i triedneho zaradenia. Spisovateľka bola odborníčkou v oblasti antropológie a v jej dielach možno badať ovplyvnenie taoizmom, anarchizmom či feminizmom.
Le Guinová za svoje diela získala prestížne ocenenia v žánroch sci-fi a fantasy literatúry, a síce ceny Hugo a Nebula. Okrem ďalších cien získala tiež Newberyho medailu - ocenenie za "najvýznamnejší príspevok do americkej literatúry pre deti".
Literárna ikona
Le Guinová študovala francúzsku a taliansku literatúru na univerzite Radcliffe College v štáte Massachusetts a následne i na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. V roku 1953 získala Fulbrightovo štipendium a v štúdiách pokračovala vo Francúzsku, kde sa zoznámila so svojím manželom, historikom Charlesom Le Guinom. Spolu mali tri deti a od roku 1958 žili v meste Portland v americkom štáte Oregon.
Poctu na sociálnej sieti už Le Guinovej vyjadril okrem iných aj jej spisovateľský kolega, jeden z najúspešnejších súčasných autorov bestsellerov, Stephen King. "Odišla jedna z najväčších. Nie len spisovateľka science fiction; literárna ikona," napísal King na Twitteri.