Nárok na štátnu prémiu obmedzia, sporiteľne varujú pred následkami

22.1.2018 15:48

Nárok na štátnu prémiu v stavebnom sporení by mali mať už len tí klienti, ktorých mesačný príjem neprevyšuje 1200 eur a majú viac ako 18 rokov. Takto by mohlo vyzerať obmedzenie podpory stavebného sporenia, ktoré pripravuje ministerstvo financií. Finančné domy ale varujú pred negatívnymi dôsledkami na celý systém stavebného sporenia.

Idú proti najzraniteľnejším skupinám?

Novela zákona o stavebnom sporení z dielne ministerstva financií ide proti najzraniteľnejším skupinám, ktorými sú deti a ľudia s nižšími príjmami. Trojica stavebných sporiteľní pôsobiaca na Slovensku preto považuje predloženú právnu normu za neakceptovateľnú.

Navrhované zmeny budú mať podľa Prvej stavebnej sporiteľne, ČSOB stavebnej sporiteľne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne zásadné negatívne vplyvy na celistvosť a stabilitu systému a budú zásahom do jeho integrity. Rezort financií však tvrdí, že chce zvýšiť účelovosť, adresnosť a efektívnosť celého systému.


"V realite to však znamená, že deťom a mladým do 18 rokov nechce štát pomôcť s bývaním. Do systému sa opäť vráti politické rozhodovanie, je to ďalšia zbytočná byrokracia pre bežných ľudí a otvorením systému štát umožní sporiteľom presunúť dlhoročné úspory do spotreby namiesto do bývania," uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Vyčíslil, že do systému stavebného sporenia je zapojených 900.000 ľudí.

Sporiteľne považujú za problém zúženie okruhu poberateľov štátnej prémie podľa veku. Označujú tento krok za antisociálny a do istej miery diskriminačný. Stavebné sporiteľne majú v súčasnosti približne 150.000 klientov vo veku do 18 rokov. "Štát chce pripraviť mladých ľudí o možnosť osamostatniť sa. Rodičia stratia možnosť pripraviť svojim deťom jednoduchšiu budúcnosť. Politici chcú pomáhať mladým s bývaním, ale takto im jednu možnosť berú," doplnil Béreš.

Krokom späť aj zrušenie vzorca

Dôjsť má aj k obmedzeniu sporiteľov podľa príjmu, pritom sporiteľne neevidujú výšku príjmu sporiteľov. Ďalšou novinkou má byť, že štátnu prémiu bude môcť získať len stavebný sporiteľ, ktorý dovŕšil 18 rokov a ktorého priemerný mesačný príjem je najviac 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Za krok späť považujú sporiteľne aj zrušenie vzorca na výpočet štátnej prémie. Jeho súčasné nastavenie podľa sporiteľní odráža situáciu na finančných trhoch a už 13 rokov eliminuje politickú diskusiu o výške štátnej prémie. "V súčasnom období pribúdajú varovania, že úspory Slovákov sú nízke k pomeru zadlžovania. Z uhla tohto pohľadu sú preto navrhované zmeny MF SR nelogické. O výške štátnej prémie bude opäť raz rozhodovať parlament. Spôsobí to každoročnú neistotu medzi sporiteľmi a návrat politicky motivovaných rozhodnutí v tomto sektore," uviedol predseda predstavenstva ČSOB stavebnej sporiteľne Radomír Kašiar.


MF SR chce tiež novelou docieliť, aby si sporitelia nebrali komerčný medziúver, a to tým, že sa vylúči nárok na štátnu prémiu pre stavebného sporiteľa - fyzickú osobu počas čerpania a splácania takéhoto medziúveru. Tento krok je podľa sporiteľní tiež diskriminačný. Znamenalo by to podľa Béreša zvýšenie zaťaženia rozpočtov rodín, pričom ide spravidla o nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, vrátane seniorov.


Novelou zákona sa má tiež zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov. Aj toto opatrenie sporiteľne kritizujú. Uviedli, že priateľskí sporitelia sú solidárnou súčasťou systému stavebného sporenia. Solidárni sporitelia totiž poskytujú finančné prostriedky, aby mohla menej solventná časť obyvateľov čerpať úvery. Jedinou odmenou je pre nich úrok a práve štátna prémia.


Sporiteľne za neprijateľné považujú aj otvorenie systému stavebného sporenia pre všetkých na prvé tri mesiace roka 2019, aby mohli sporitelia zo systému vystúpiť. "Na jednej strane sa hovorí o úspore prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ale na druhej strane odliv klientov bude mať dosah na nižšiu efektivitu výberu daní. Ide o nekoncepčný návrh zákona," dodala riaditeľka úseku práva vo Wüstenrot stavebnej sporiteľne Katarína Novotná.

Ministertvo reaguje na vyjadrenia

Na vyjadrenie stavebných sporiteľní reagovalo aj Ministerstvo financií. Podľa neho cieľom navrhovaných zmien je využiť priaznivý vývoj v oblasti podpory bývania na zvýšenie adresnosti a efektívnosti poskytovania štátnej podpory stavebného sporenia. "Myslíme si, že poskytnutie štátnej podpory by malo byť viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely a mali by ju dostať naozaj iba tí, ktorí ju potrebujú," uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Podľa rezortu by sa tak v budúcnosti nemalo stávať, že dôjde k rozloženiu ročných vkladov na viaceré zmluvy, čím podľa neho môžu výhody štátnej podpory stavebného sporenia špekulatívne využívať aj osoby s vyššími príjmami. Rovnako by sa mali prostriedky zo stavebného sporenia zvýhodnené štátnou prémiou využívať iba na stavebné účely a nie na dovolenky, autá, či iný luxus. Ministerstvo zároveň dodalo, že väčšina zmien sa bude dotýkať iba nových zmlúv.

"Odmietame tvrdenia, že štát nechce pomôcť deťom a mladým s bývaním. Stavebné sporenie sa prevažne využíva na rekonštrukciu bývania, ktorú deti ani mladí neriešia. Nesúhlasíme ani s tým, že novela zákona by znamenala redukciu výstavby na Slovensku, či oddialila obnovu budov," uviedlo tlačové oddelenie ministerstva. Podľa neho štát podporuje rozvoj bývania prostredníctvom zvýhodnených úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok