Desaťtisíce afrických utečencov nútia, aby opustili Izrael
Izrael chce presvedčiť 40 000 afrických utečencov, aby opustili krajinu, inak ich mieni vyhostiť. Príslušný plán schválila v stredu vláda v Jeruzaleme, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na izraelské ministerstvo vnútra.
Netanjahu hovorí o jasnej voľbe
Izrael podľa správy považuje utečencov pochádzajúcich prevažne z Eritrey a Sudánu za nelegálnych prisťahovalcov. Ich žiadosti o azyl sú schvaľované len v mimoriadne zriedkavých prípadoch.
"Votrelci majú jasnú voľbu - spolupracovať s nami a dobrovoľne odísť," citovala DPA slová izraelského premiéra Benjamina Netanjahua z úvodu zasadnutia vlády. "Alebo budeme musieť použiť iné nástroje, ktoré máme podľa zákonov k dispozícii."
Už v novembri Netanjahu avizoval úmysel vyhostiť týchto utečencov do tretích krajín. Podľa miestnych médií sa chce dohodnúť s Rwandou a Ugandou. Od pondelka vyzýva imigračný úrad "votrelcov" zo Sudánu a Eritrey na dobrovoľné opustenie Izraela do troch mesiacov. Kto odíde do konca marca, dostane v prepočte približne 2900 eur, píše sa na webovej stránke úradu.
Migrants from mostly Eritrea and Sudan have been told to leave Israel. The Israeli government has issued a notice for thousands of African migrants to leave the country or face imprisonment. https://t.co/WVxwXZE63E pic.twitter.com/MbkRPTpneE
— BBC Africa (@BBCAfrica) January 2, 2018
Uzavretie záchytného tábora
V rámci plánovaného odsunu chce Izrael tiež uzavrieť kontroverzný záchytný tábor Cholot v Negevskej púšti. Mnohí migranti žijú aj v chudobných štvrtiach v južnej časti Tel Avivu, dodáva DPA. Do vybudovania plota na hranici s Egyptom prišlo podľa Netanjahua do Izraela z Afriky približne 60 000 utečencov, 20 000 z nich už vyhostili.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) ešte v novembri vyjadril "hlboké znepokojenie" nad zmienenými plánmi a bezpečnosťou ľudí, ktorých chcú z krajiny odsunúť. Kto neodcestuje, musí podľa UNHCR počítať v Izraeli s väzbou.