Praljakovmu otráveniu na súde údajne nebolo možné zabrániť
Vlaňajšia samovražda bývalého bosniansko-chorvátskeho generála Slobodana Praljaka priamo v sieni haagskeho Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu nebola zapríčinená zlyhaním súdu.
Zodpovednosť zamietli
"Neexistujú opatrenia, ktoré by zaručili nájdenie jedu v nejakom okamihu," konštatoval Hassan Jallow z Gambie, ktorý viedol interné vyšetrovanie incidentu. To podľa neho neodhalilo žiadne bezpečnostné nedostatky alebo chyby v predpisoch tribunálu OSN a pridruženého väzenského zariadenia, uviedla v pondelok agentúra DPA.
Praljaka ICTY ešte v roku 2013 odsúdil na 20-ročné väzenie za zločiny, ktoré mal spáchať na východe rozdeleného mesta Mostar. Keď sudca ICTY 29. novembra v rámci odvolacieho konania so šiestimi bosnianskymi Chorvátmi vynášal v jeho prípade potvrdzujúci verdikt, exgenerál vykríkol, že rozsudok odmieta. Následne sa napil z fľaštičky, ktorá - ako sa neskôr ukázalo - obsahovala kyanid draselný-cyankáli.
Nie je možné ju legálne získať
Uvedenú látku nie je podľa Jallowovej správy možné získať legálne vo väzení ICTY alebo ju vyrobiť z položiek, ktoré sú tam k dispozícii. Kyanid draselný sa môže prepravovať vo forme prášku alebo rozpustený vo vode. Množstvo, ktoré je potrebné na smrteľnú dávku, je 200-300 miligramov, čo zodpovedá jednej tabletke.
Povaha a množstvo jedu sú však také, že je veľmi ťažké ho odhaliť, "dokonca aj pri dôkladnejšom prehľadávaní osôb alebo ciel". Sudca navyše upozornil na prísne predpisy týkajúce sa humánneho zaobchádzania s väzňami, ktoré rešpektujú prirodzenú ľudskú dôstojnosť a súkromie prehľadávaného jednotlivca, ako aj zásady primeranosti, zákonnosti a nevyhnutnosti.
"Nie je možné presvedčivo zistiť, kedy a ako sa pán Praljak dostal k jedu. Túto skutočnosť by mohlo objasniť prebiehajúce trestné vyšetrovanie holandských orgánov," napísal Jallow. Termín jeho ukončenia nie je známy.