Nobelova cena za mier putovala medzinárodnej kampani

10.12.2017 14:53

Výkonná riaditeľka Medzinárodnej kampane za zákaz jadrových zbraní Beatrice Fihnová si prevzala v nórskom Osle Nobelovu cenu mieru. Spolu s ňou ocenenie prijala aj Kanaďanka japonského pôvodu Setsuko Thurlowová, ktorá v roku 1945 ako 13-ročná prežila zhodenie jadrovej bomby na Hirošimu a zúčastňuje sa na kampaniach za zákaz jadrových zbraní.

Nórsky Nobelov výbor vyzdvihol aktivity siete 468 mimovládnych organizácií z vyše 100 krajín, ktorá sa snaží zaplniť medzeru v medzinárodnom práve ohľadom zákazu jadrových zbraní. Sieť ICAN taktiež zdôrazňuje "katastrofické humanitárne následky akéhokoľvek použitia jadrových zbraní," uviedla predsedníčka Nobelovho výboru Berit Reissová-Andersenová podľa agentúry DPA.

"Čelíme teraz jasnému výberu, skoncovaniu s jadrovými zbraňami alebo nášmu koncu, to je naozaj podstata celej veci," uviedla ešte v sobotu Beatrice Fihnová. Pokiaľ budú existovať jadrové zbrane, katastrofa je neodvratná, povedala na tlačovej konferencii v Osle v predvečer slávnostného odovzdávania Nobelovej ceny mieru. K takejto katastrofe môže dôjsť podľa nej zámernou vojenskou eskaláciou, teroristickým či kybernetickým útokom alebo aj úplnou náhodou.

Sieť ICAN dlhodobo tvorí kampane za úplné nukleárne odzbrojenie. Ich najväčším úspechom bolo práve odštartovanie tvorby zmluvy na pôde OSN, ktorá má viesť k úplnému zákazu jadrových zbraní. Prvé Nobelove ceny udelili 10. decembra 1901 - v deň piateho výročia úmrtia vynálezcu Alfreda Nobela. Nobelove ceny sa udeľujú vo švédskom hlavnom meste Štokholm. Nobelova cena za mier je jedinou, ktorá sa udeľuje v nórskej metropole Oslo.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok