Ako sa chrániť pred znečistením v meste? Ani maskou, ani autom
Smog v zimnom období zaplavuje mestá a hoci nežijeme v extrémne zamorených oblastiach aké sú v Indii či Číne, týka sa to aj nás. Ako sa chrániť pred znečistením ovzdušia a ako obmedziť škodlivé dopady na ľudské zdravie? Téme sa venoval taliansky denník Corriere della Sera.

Preč z mesta, ale na bicykli
Najdôležitejšie je vyhýbať sa dlhodobému pobytu vonku, najmä v hodinách, kedy je znečistenie najhoršie, tvrdí profesor Sergio Harari, riaditeľ jednotky pneumológie v nemocnici svätého Jozefa v Miláne. Nerobte žiadnu fyzickú aktivitu, keď je koncentrácia škodlivín v ovzduší najvyššia, vyhýbajte sa najviac zamorených oblastiam.
Ide však aj o niečo iné - k znečisteniu neprispievať. Dávajte prednosť doprave verejnými prostriedkami alebo bicyklu, auto určite nechajte doma. Nekúrte drevom, lebo spôsobuje nezanedbateľné znečistenie. Produkuje ho aj spaľovanie odpadkov, vymenováva profesor.
Je dobrým nápadom cez víkend zo znečisteného mesta uniknúť? "Nie sú o tom žiadne vedecké štúdie, ale zdravý rozum nám radí, že ak môžeme, tak víkend v menej znečistených oblastiach umožňuje, aby sme sa menej vystavovali smogu a prerušili jeho toxické pôsobenie na organizmus. Odchod z mesta teda má nepochybne priaznivý účinok, ale nezabudnime pritom, že naša cesta za lepším vzduchom prispieva k ďalšiemu zvyšovaniu úrovne smogu," hovorí profesor Harari.
Masky neochránia
Masky a filtre na nos, ktoré sa bežne predávajú, majú len veľmi obmedzený alebo nulový účinok. Existujú aj masky s väčšou filtrovacou kapacitou a väčšou účinnosťou. Problém ale spočíva v tom, že sú príliš ťažké, aby sme ich nosili dlhšiu dobu alebo pri telesnom pohybe. Štúdií o reálnom ochrannom pôsobení filtračných masiek je málo. Stále nie je preukázaná účinnosť nosných filtrov. Naviac, vzhľadom k tomu, že dýchame aj ústami, nemá ich používanie väčší význam, hovorí profesor Harari.
Podľa profesora je tiež dôležité udržiavať v domácnostiach teplotu, ktorá ani v zime nepresahuje 20 až 21 stupňov Celzia, zbytočne nesvietiť, používať osvetlenie s nízkou spotrebou elektriny a vypínať domáce spotrebiče aj z pohotovostného režimu.
Na znečistenie ovzdušia má vplyv aj to, čo jeme: ak konzumujeme nesezónne ovocie, podporujeme tak jeho prepravu z jedného konca sveta na druhý. Častejšia dovolenka, automobil pre každého člena rodiny - to všetko prispieva k emisiám.
Najtoxickejšie krajiny
- Saudská Arábia
- Kuvajt
- Bahrajn
- Katar
- Spojené arabské emiráty
- Omán
- Turkeménsko
- Líbya
- Kazachstan
- Trinidad a Tobago
Zdroj: The Eco Experts
Dnu horšie ako vonku
Znečistenie nie je výnimočné ani v uzatvorenom prostredí. Spôsobuje ho zlá ventilácia a množstvo škodlivín môže byť vyššie ako vonku. Nedávna štúdia ukázala súvislosť medzi znečistením vnútri škôl v piatich európskych krajinách a častým výskytom dýchacích problémov, suchého kašľa a nádchy.
K najviac znečisťujúcim zdrojom interiérov patria kúrenie, plynové sporáky, krby, plynové vykurovanie. Neviniatkom nie je ani klimatizácia, ktorá je prvá podozrivá pri pátraní po producentoch plesní, húb a baktérií. Pri výbere spotrebičov s nízkym dopadom na životné prostredie sa môžeme riadiť označením Európskej únie Ekologicky šetrný výrobok (EU Ecolabel).
Na znečistenie ovzdušia sú viac citliví seniori. Dôvodov je mnoho a pôsobia aj rozličné faktory. Predovšetkým starší ľudia omnoho častejšie trpia chorobami, ktoré znečistenie zhoršuje, ako sú kardiovaskulárne choroby a ochorenia dýchacích ciest. Organizmus seniorov má aj menšiu schopnosť znášať stresové situácie. Starší ľudia trpia chronickými chorobami, pri ktorých stačí malá zmena rovnováhy medzi organizmom a vonkajším prostredím, a na svete môžu byť závažnejšie komplikácie.
Rizikovou kategóriou sú aj deti, najmä tie najmenšie, pretože obranné mechanizmy organizmu nie sú ešte dostatočne vyvinuté. Napríklad pľúca, ak sú vystavené vysokým koncentráciám niektorých škodlivín, môžu vykazovať určité oneskorenie vo svojom raste. Deti tiež dýchajú rýchlejšie ako dospelí, najmä pri hrách, a preto sa v ich pľúcach vystrieda za minútu väčší objem vzduchu aj so škodlivinami.