Migrantov bude pred neľudskými podmienkami chrániť pracovná skupina
Európska únia, Africká únia a OSN zriadia osobitnú pracovnú skupinu, ktorá bude pomáhať chrániť migrantov - predovšetkým tých, ktorých zadržiavajú v neľudských podmienkach v táboroch v Líbyi, zmietajúcej sa v konflikte.
Zachraňovať a chrániť životy
Tri organizácie - EÚ, AÚ a OSN - v stredu vo vyhlásení uviedli, že cieľom je "zachraňovať a chrániť životy migrantov aj utečencov na všetkých trasách, ale obzvlášť za území Líbye". Vyhlásenie vydali počas dvojdňového 5. summitu Africkej únie a Európskej únie (AÚ-EÚ) v Abidjane v Pobreží Slonoviny, na ktorom Slovensko zastupuje premiér Robert Fico.
Pracovná skupina EÚ, AÚ a OSN takisto urýchli proces navracania migrantov, ktorí sú ochotní ísť naspäť do svojich rodných krajín, a tiež proces nachádzania nových domovov pre utečencov, ktorí unikajú pred násilím či konfliktom, a preto potrebujú medzinárodnú ochranu.
Spomínané tri organizácie uviedli, že pracovná skupina bude úzko spolupracovať s líbyjskými úradmi a bude sa podieľať na snahách zameraných na rozbitie gangov pašerákov ľudí a zločineckých sietí.
#African leaders take photos as they arrive at the #AUEUSummit2017. But will this be more than a multi-day fashion show? #IvoryCoast #LibyaSlaveTrade https://t.co/ZOFk0qJWzD
— YPIA Africa Program (@YPIA_Africa) November 29, 2017
Príšerné tábory v Líbyi
Francúzsko, Nemecko a ďalší partneri sa rozhodli, že ešte v stredu večer uskutočnia mimoriadne stretnutie na tému trhy s migrantmi v Líbyi, kde ich predávajú ako otrokov. Počas summitu EÚ-AÚ v Abidjane v Pobreží Slonoviny to oznámila nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Okrem Merkelovej sa tohto krízového stretnutia má zúčastniť francúzsky prezident Emmanuel Macron, líbyjský premiér Fájiz Sarrádž a zástupcovia Nigeru, Čadu, OSN, ako aj Európskej únie a Africkej únie. Účastníci budú skúmať možnosti, ako zaistiť Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnej organizácii pre migráciu prístup do "príšerných táborov" v Líbyi, dodala Merkelová.
Macron dokonca hovoril o možnom vojenskom zásahu. Pred mimoriadnym stretnutím popri summite však spresnil, že cieľom týchto rokovaní nie je vyhlasovať vojnu, ale "začať konkrétne armádne a policajné akcie v teréne". Podľa dostupných správ migrantov zadržiavaných v týchto táboroch v Líbyi mučia, znásilňujú, vraždia a dokonca predávajú ako otrokov.