V Poľsku sa konali demonštrácie proti kontroverznej justičnej reforme
Kritici sa obávajú, že zákony, ktoré by dali vláde väčšiu kontrolu nad súdmi, ohrozia nezávislosť súdnictva.
Zmeny v súdnictve vyvolali protesty
Demonštranti sa zišli pod heslom "Slobodné súdy, slobodné voľby, slobodné Poľsko" po tom, ako poslanci skôr v priebehu dňa predbežne schválili legislatívne zmeny. Vo Varšave sa zišlo pred prezidentským palácom podľa údajov polície približne 1500 ľudí, hoci organizátori hlásili 10 000 účastníkov, uviedli noviny Gazeta Wyborcza, podľa ktorých sa podobné zhromaždenia uskutočnili vo vyše 100 mestách.
Poľský parlament, v ktorom má vládnuca strana Právo a spravodlivosť väčšinu, sa od tohto týždňa znova zaoberá zmenami v súdnom systéme, ktoré v lete vyvolali veľké protesty. Dva z návrhov zákonov, ktoré posilňujú vplyv vlády na ústavný súd i bežné súdy, už PiS presadila. Dva ďalšie návrhy v júli vetoval prezident Andrzej Duda, no v upravenej forme sa vrátili na rokovanie zákonodarného zboru.
Hope is rising in #Poland again.
— Bartosz T. Wieliński (@Bart_Wielinski) November 24, 2017
Thousands of people rallied in #Warsaw and other cities to defend the #ruleoflaw and an independent judiciary against the ruling party, which is trying to abolish them.#WolneSady #WolneSadyWolneWyboryWolnaPolska pic.twitter.com/Osg28GqH2v
Európska únia návrhy kritizovala
Európska komisia po predbežnom zhodnotení týchto návrhov kritizovala, že nezodpovedajú štandardom EÚ. Vzhľadom na obavy z vplyvu exekutívy na justíciu hrozí Brusel Varšave už niekoľko mesiacov konaním na základe článku 7 Zmluvy o Európskej únie, ktorým by Poľsko mohlo prísť aj o hlasovacie práva v Rade EÚ.
PiS však tvrdí, že robí potrebné reformy, do ktorých sa poľské vlády dosiaľ od pádu komunizmu v roku 1989 nepustili. Protesty sú podľa vládnucej strany dielom postkomunistických elít snažiacich sa udržať si privilégiá, dodáva AP.