Zbombardovali laboratórium, v ktorom Taliban vyrábal drogy
Americké a afganské lietadlá počas náletu v afganskej provincii Helmand zničili zariadenia na výrobu drog. Išlo o prvé uplatnenie novej stratégie amerického vedenia voči fundamentalistickému hnutiu Taliban, ktorej cieľom je odrezať ho od zdrojov financovania.
Miliónové zisky Talibanu
Americký generál John Nicholson spresnil, že na nedeľnom nálete sa podieľali americké a afganské lietadlá, vrátane bombardérov B-52 a útočných lietadiel F-22. Uviedol tiež, že americké letectvo neútočí na lokality, kde sa pestuje mak na výrobu ópia, lebo "vieme, že (roľníkov) k tomu nútia talibovia (...). Sústreďujeme sa na laboratóriá, kde sa z maku vyrába ópium a z neho ďalej morfín a heroín, a na priekupníkov drog".
Nicholson informoval, že fundamentalistickí povstalci majú z pestovania maku a výroby ópia ročne odhadom asi 200 miliónov dolárov. "Talibanu sa za posledné dva roky neporadilo dobyť žiadne mesto," upozornil americký generál. Dodal, že talibovia v dôsledku operácií afganskej armády utrpeli veľké straty a vedia, že nemôžu vyhrať. Podľa Nicholsona Taliban v septembri zmenil svoju taktiku: vzdal sa pokusov o obsadenie a udržanie území a prešiel k páchaniu teroristických útokov.
Afganský heroín v USA aj Európe
Nicholson vysvetlil, že Taliban bojuje, aby mohol aj ďalej profitovať z obchodovania s drogami a z ďalších protizákonných aktivít. Dodal, že v Afganistane je 13 veľkých organizácií obchodujúcich s drogami, z ktorých sedem pôsobí na území provincie Helmand. V Afganistane vyrábaný heroín sa pašuje do mnohých krajín sveta vrátane Európy, Ruska, Balkánu, Iránu či Kanady, uviedol Nicholson. Podľa úradov USA približne štyri percentá heroínu, ktorý sa dostáva do USA, pochádza z Afganistanu.
Úrad OSN pre drogy a kriminalitu a afganská vláda nedávno vo svojej správe uviedli, že produkcia ópia v Afganistane sa v tomto roku oproti vlaňajšku takmer zdvojnásobila a o 63 percent sa zvýšil aj počet polí s makom siatym, z ktorého nedozretých makovíc sa ópium získava.
Produkcia ópia vzrástla v tomto roku o 87 percent. Dosiahla rekordnú úroveň 9000 ton, kým v roku 2016 to bolo 4800. Afganské ministerstvo pre boj proti omamným látkam a UNODC uviedli, že v roku 2017 došlo aj k rekordnému rozšíreniu polí, kde sa pestuje mak, a to na 328.000 hektárov. V porovnaní s 201.000 hektármi v roku 2016 ide o 63-percentný nárast.